Nowy numer 23/2021 Archiwum

Kanonizacyjne obchody u nas

Podajemy wybrane wydarzenia, przygotowane z okazji kanonizacji w różnych miastach diecezji.

W parafiach dziękczynienie za kanonizację Jana XXIII i Jana Pawła II zaplanowano na 27 kwietnia.

W gliwickiej katedrze w tym dniu biskup gliwicki będzie przewodniczył wieczornej Eucharystii o 18.30. Jednak główne, diecezjalne uroczystości dziękczynne za kanonizację Jana Pawła II, połączone będą z 15. rocznicą jego pobytu w Gliwicach i zorganizowane zostaną 17 czerwca.

W różnych miejscowościach, parafiach czy szkołach im. Jana Pawła II w najbliższym czasie planowane są lokalne obchody.

Już w piątek, 25 kwietnia, o 19.00 w parafii św. Wojciecha w Zabrzu odbędzie się „Koncert pieśni sakralnych” z okazji kanonizacji Jana Pawła II. Wykonawcami będą:  Włodzimierz Korcz – kompozytor, piano, orkiestra symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej, chór „Resonans con tutti”, Alicja Majewska, Marek Bałata – soliści oraz Sławomir Chrzanowski – dyrygent.

W przeddzień kanonizacji, 26 kwietnia, w Tarnowskich Górach odbędzie się koncert na rynku. Sobotni wieczór papieski będzie trwał od 19.00 do 22.00. Jego organizatorami są Salezjański Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Fundacja „Tarnowicyt” i Urząd Miasta. Na rynku stanie telebim i profesjonalna scena, na której  wystąpi ponad 100 młodych wykonawców. Będą to miejscowe zespoły m.in.:  Schola Eucharistica (parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła), Szansa (Młodzieżowy Dom Kultury), Dafne (Tarnogórskie Centrum Kultury), Dzieci Suzuki (szkoła skrzypcowa), schola salezjańska i przyjaciele (Salezjański Ośrodek Szkolno-Wychowawczy). Na telebimie będą prezentowane m.in. fragmenty telewizyjnych nagrań Jana Pawła II, a także archiwalne fotografie (udostępnione m.in. przez TVP, Konferencję Episkopatu Polski i Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie). Jak zapowiadają organizatorzy, będzie miejsce i na refleksję, i na wspólny śpiew, i na modlitwę. – Pragniemy, aby nauczanie papieskie jeszcze raz zabrzmiało z całą siłą i aby trafiło do naszych serc i umysłów. Zapraszamy na koncert całe rodziny, liczymy na przyniesienie przez widzów flag i świec – zachęcają.

Również  26 kwietnia, w kościele św. Teresy Benedykty od Krzyża w Lublińcu-Steblowie odbędzie się wspólna modlitwa i czuwanie, na które zapraszają młodzież i kapłani dekanatu Lubliniec. Wieczór rozpocznie się o 19.00 od modlitwy uwielbienia, później przewidziane są radosne rozmowy przy papieskiej kremówce. O 20.15 odbędzie się projekcja multimedialna, połączona z modlitwą przez wstawiennictwo papieży i o 21.00 – Apel Jasnogórski.

W Toszku obchody kanonizacji Jana Pawła II zaplanowano na 27 kwietnia. Rozpoczną się o 18.00 uroczystą Mszą św. w kościele parafialnym św. Katarzyny Aleksandryjskiej, a po niej w grocie Matki Boskiej Fatimskiej odbędzie się koncert, w którym udział wezmą: Chór Tryl pod dyrekcją Marii Garbal, sekcja wokalna Rythmos pod opieką Adama Wójcika, Parafialna Orkiestra Dęta pod kierunkiem Antoniego Wyciska, Mieczysław Błaszczyk – baryton, Sabina Olbrich-Szafraniec – sopran i Grażyna Griner – akompaniament. Muzykę przeplatać będzie słowo, recytowane przez młodzież. Na zakończenie przewidziana jest kawa i papieska kremówka. Organizatorami koncertu jest parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej oraz Centrum Kultury ,,Zamek w Toszku". W tym dniu w Toszku przewidziana jest także wystawa fotografii i czytanie fragmentów Dzienniczka siostry Faustyny.

Teatr Karola z Gliwic przygotował z okazji kanonizacji spektakl "Zostań z nami!", według scenariusza i w reżyserii Agaty Wieczorek i Macieja Omylaka, z muzyką Mateusza Franke. Będzie można go zobaczyć 26 kwietnia 19.00 w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Kozielskiej w Gliwicach oraz 27 kwietnia o 17.00 w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach (obok katedry). Wstęp na spektakle jest wolny.

Kanonizacyjne obchody u nas   Spotkanie z Janem Pawłem II w Gliwicach Ireneusz Dorożański


 


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.