Nowy numer 25/2021 Archiwum

Pamięci Norberta Grzegorza Kroczka

Koncert z okazji 20. rocznicy śmierci odbył się w kościele św. Anny w Zabrzu.

Założyciel i pierwszy dyrygent znanego Zabrzańskiego Chóru Młodzieżowego „Resonans con tutti” zmarł nagle 29 kwietnia 1994 roku podczas konkursowego wyjazdu do Cork w Irlandii.

16 kwietnia, kilkanaście dni przed 20. rocznicą jego śmierci, kolejne pokolenie chórzystów z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zabrzańskiej wykonało monumentalne dzieło „Ein Deutsches Requiem” Johannesa Brahmsa. Wystąpili soliści: Katarzyna Oleś-Blacha – sopran i Adam Szerszeń – bas. Całością dyrygował Sławomir Chrzanowski, a chór przygotowali Maria Kroczek, która zakładała „Resonans” wraz mężem oraz Waldemar i Arlena Gałązkowie.

Niemieckie Requiem Johannesa Brahmsa – jak zaznaczył w słowie wstępnym ks. Grzegorz Skop, proboszcz parafii św. Anny – nie ma związku z katolicką liturgią mszy żałobnej. – Są to raczej osobiste przemyślenia kompozytora nad kruchością życia ludzkiego, tęsknota za wiecznym pokojem, pełne smutku wspomnienie o zmarłych, współczucie dla tych, co pozostali osamotnieni – mówił. Wszystkie części tego dzieła nawiązują jednak do słów Pisma Świętego.

Z okazji 20. rocznicy śmierci Norberta G. Kroczka 26 kwietnia o 18.00 w kościele św. Teresy w Zabrzu-Mikulczycach sprawowana będzie Msza św. w jego intencji, a chór zaśpiewa „Missę Paschalis” Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego i motety wielkanocne. Do czynnego udziału w koncercie zaproszeni zostali wszyscy byli chórzyści. Po Mszy zostanie wyświetlony film „Norberta Kroczka Resonans con tutti”, zrealizowany przez Telewizję Zabrze. „Tytułowy bohater jest człowiekiem, dzięki którego pasji na początku lat 70. tych w Zabrzu, mieście o zdecydowanie przemysłowym charakterze powstaje amatorski chór szkolny. Stopniowo, w miarę rozwoju umiejętności i osiągania kolejnych sukcesów, chór uzyskuje międzynarodową renomę” – czytamy w zapowiedzi.

W sam dzień 20. rocznicy śmierci, 29 kwietnia, w Teatrze Nowym w Zabrzu odbędzie się Koncert Galowy 60. Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej im. Norberta Kroczka. Będzie to też okazja do wspomnień.

Pamięci Norberta Grzegorza Kroczka   Koncert w kościele św. Anny w Zabrzu Klaudia Cwołek /GN


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama