Obchody jubileuszowe rozpoczęły się w parafialnym kościele.
Choć najwcześniejsze ślady osadnictwa na tych terenach archeologowie datują na czasy, gdy Chrystus chodził po świecie, nauczając i zbierając apostołów, pierwszy dokument potwierdzający istnienie Lubszy powstał dokładnie 700 lat temu.
Obchody jubileuszu rozpoczęły się niedzielną Eucharystią dziękczynną w kościele parafialnym św. Jakuba Starszego Apostoła. Zainaugurowała ona wydarzenia, które w związku z przypadającą rocznicą potrwają przez cały rok 2014. W ramach kazania wykład o przeszłości Lubszy wygłosił historyk Bernard Szczech, pochodzący stąd znawca dziejów regionu i województwa śląskiego, a jednocześnie inicjator i patron naukowy obchodów.
Podczas szczegółowej opowieści o losach tych ziem ich badacz wspomniał o wybudowaniu kuźnicy i zamku - pierwszych oznakach mieszkalnictwa. Następnie wymieniał podziały gminy między księstwa oraz przejęcia przez kolejnych właścicieli. Na początku XVIII wieku w okolicy powstała pierwsza na Górnym Śląsku murowana szkoła, a zaraz po niej - budynek fary, gdzie w okresie międzywojennym mieszkańcy skupiali się w ogniskach. Dziś - po wybudowaniu nowego probostwa - służy parafianom jako miejsce spotkań Klubu św. Jakuba.
Mimo zmian geograficznych i sytuacji politycznej, jak na przykład koniec autonomii Śląska po II wojnie światowej, to właśnie od Lubszy rozrastały się okoliczne osady i miejscowości. Region miał swoich przedstawicieli w kilku parlamentach - berlińskim w XIX w., śląskim w pierwszej połowie wieku ubiegłego oraz polskim w III Rzeczypospolitej. Każdorazowo historia tworzyła się wokół zamku, kościoła, a później także szkoły podstawowej, z którą związane są nazwiska znanych postaci - Józefa Lompy czy zapomnianego już dziś Jerzego Kandera. Niegdyś w szkole znajdowało się też pierwsze na Śląsku muzeum wiejskie, które w swoich zbiorach zgromadziło m.in. portret J. Lompy autorstwa Stanisława Ligonia.
Kończąc wykład, B. Szczech nazwał Lubszę "szczęśliwym krajem dzieciństwa" i zapewnił, że choć dawno zmienił miejsce zameldowania, zawsze wraca tu z takim samym utęsknieniem. Również proboszcz parafii ks. Lucjan Kolorz wyraził dumę ze swojego pochodzenia. - Człowiek musi mieć korzenie, żeby móc trwać przy wartościach i przy Bogu - podkreślił.
Burmistrz Woźnik Alojzy Cichowski, pytany o jego wizję Lubszy za kolejne 100 lat, duże nadzieje wiąże z budową przebiegającej niedaleko autostrady A1. - W związku z bliskością ważnego szlaku komunikacyjnego sądzę, że Lubsza będzie rozbudowywana - mówi. - Z pewnością zmieni się gospodarka tego miejsca. Obecnie rolnicza, w przyszłości stanie się bardziej konsumpcyjna, jednak to wymaga czasu. Ale kościół zostanie, by tak jak teraz odgrywał ważną rolę z życiu mieszkańców i budowaniu lokalnej społeczności - dodaje na wydechu, by przywitać się w marszałkiem województwa Mirosławem Sekułą, który na uroczystości przybył w regionalnym stroju.
Po Mszy św. w bocznej nawie kościoła została udostępniona okolicznościowa ekspozycja historycznych dokumentów. Dla uczczenia jubileuszu organizatorzy zaplanowali w ciągu roku szereg imprez - wystaw, koncertów, konkursów i festynów.
Kościół św. Jakuba Starszego Apostoła w Lubszy w dniu rozpoczęcia obchodów jubileuszowych Szymon Zmarlicki