Nowy numer 24/2021 Archiwum

Polska - Majdan - Ukraina

Po raz pierwszy od wydarzeń na kijowskim Majdanie, od momentu odsunięcia od władzy Wiktora Janukowycza, wreszcie aneksji przez Rosję Krymu, do Polski przyjeżdża reprezentacja przedstawicieli ukraińskich demokratycznych ugrupowań politycznych. Konferencja międzynarodowa odbędzie się w czwartek w Kopalni "Guido".

Uczestnicy nie tylko opowiedzą o tym, co wydarzyło się w trakcie ostatnich miesięcy za naszą wschodnią granicą, ale także będą próbować znaleźć odpowiedź na kluczowe pytanie: jak wyglądają dzisiaj relacje polsko-ukraińskie? Na ile wydarzenia ostatnich miesięcy - w tym zdecydowane wsparcie dla ukraińskich działań wolnościowych przez polskie społeczeństwo i praktycznie wszystkie siły polityczne - wpłynęły na nasze wzajemne relacje?

Konferencja została podzielona na bloki tematyczne, w trakcie których prelegenci rozmawiać będą o wspólnej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

W dyskusji o niełatwej historii relacji polsko-ukraińskich uczestniczyć będą: dr Oleksandr Zajcew z Uniwersytetu we Lwowie, prof. Ihor Sribiniak z Uniwersytetu Kijowskiego, dr Mariusz Zajączkowski z Polskiej Akademii Nauk oraz dr hab. Henryk Głębocki z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Moderatorami paneli dyskusyjnych będą dr hab. Jan Jacek Burski z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr hab. Igor Hałagida z gdańskiego IPN.

Kolejny blok tematyczny poświęcony zostanie teraźniejszości, a konkretnie obecności Polaków na kijowskim Majdanie. Nigdy wcześniej reprezentanci naszego społeczeństwa (społeczeństwa, a nie przedstawicieli partii - to rozróżnienie jest istotne, bo Polacy w większości jeździli na Majdan z potrzeby serca, a nie z kalkulacji politycznej) nie byli witani w Kijowie z takim entuzjazmem. Entuzjastyczne były też wypowiedzi osób, które z Majdanu wracały. Jednakże tym reakcjom towarzyszą także obawy ze strony polskiej. I właśnie te tematy zostaną poruszone w drugim bloku tematycznym. W dyskusji uczestniczyć będą m.in. wiceprzewodniczący Samoobrony Majdanu Andrij Gabrow, polski konsul w Kijowie Rafał Wolski oraz osoby, które spędziły w ostatnich tygodniach na tym ukraińskim przyczółku wolności po kilkaset godzin - Bianka Zalewska, Paweł Kukiz i Przemysław Miśkiewicz. Tematem zajmą się również koledzy, których łączy wspólna historia działalności w latach 80. ub.w. w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów - Andrzej Drogoń, dyrektor katowickiego oddziału IPN, a także Paweł Kilarski oraz Krzysztof Walasek.

Trzecia część dyskusji zostanie poświęcona kwestii, w jaki sposób wydarzenia na Ukrainie wpłyną na wzajemne relacje Polski i Ukrainy. Swoimi prognozami podzielą się dziennikarze i politycy. Wśród tych drugich znajdą się m.in. posłowie PO i PiS, czyli dwóch ugrupowań, które w ciągu ostatnich 8 lat tylko raz wypracowały w polskim parlamencie wspólne stanowisko - właśnie w sprawie poparcia demokratycznych i wolnościowych dążeń Ukraińców. Stronę ukraińską reprezentować będą politycy najważniejszych dzisiaj partii - UDAR-u, Batkiwszczyny oraz Swobody.

Początek godz. 9.30. Rejestracja uczestników konferencji od godz. 8.30. Zjazdy na poziom 320 będą odbywały się od godz. 8.40, po wcześniejszej rejestracji.

Organizatorzy: Instytut Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie "Pokolenie". Współorganizatorzy: Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, NSZZ "Solidarność" Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. Patronat medialny: "Gość Niedzielny".

Na drugiej stronie publikujemy program konferencji.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama