Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Pyskowice na kanonizację

W ratuszu na rynku można oglądać pamiątki związane z osobą Jana Pawła II.

„Wczoraj do Ciebie nie należy. Jutro niepewne… Tylko dziś jest Twoje” – to jeden z cytatów Jana Pawła II, przytoczonych na otwarciu wystawy przez Henryka Sibielaka, dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu. Przypomniał także inne jego słowa, między innymi o tym, że człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, ale przez to, kim jest oraz że za wojnę są odpowiedzialni nie tylko ci, którzy ją bezpośrednio wywołują, ale również ci, którzy nie czynią wszystkiego, co leży w ich mocy, aby jej przeszkodzić.

Wystawa na pierwszym piętrze ratusza została otwarta na 43 dni przed kanonizacją Jana XXIII i Jana Pawła II. Jej celem – jak pisze Władysław Macowicz w okolicznościowym folderze – jest przyłączenie się i przygotowanie mieszkańców Pyskowic do tego wydarzenia i przypomnienie wielkości dokonań Jana Pawła II.

Na pierwszym piętrze ratusza możemy zobaczyć m.in.: fotografie z różnych pielgrzymek i spotkań  papieża, także z pyskowiczanami, materiały filatelistyczne, pamiątki z wizyty w Gliwicach, wydawnictwa, w tym wydane przez „Znak” notatki osobiste Jana Pawła II.   

Uwagę przyciąga zbiór monet, będący własnością Władysława Macowicza, który przygotował ekspozycję razem z kustosz Bożeną Jarząbek. Zwiedzającym udostępnił on monety, wydane przez Ugandę i Zmabię upamiętniające 104 wizyty Jana Pawła II w różnych miejscach świata. Zbiór dopełniają dwie monety przygotowane na okoliczność śmierci papieża i jego beatyfikacji.

Wystawa będzie czynna do końca kwietnia. Można ją zwiedzać od wtorku do soboty od 16.00 do 18.00 i w niedzielę od 15.00 do 17.00. Wstęp jest wolny.

Pyskowice na kanonizację   Wpis do kroniki Klaudia Cwołek /GN

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.