Nowy numer 39/2020 Archiwum

Pieśń niesiemy w darze

Trwają przygotowania do VIII Regionalnego Konkursu Piosenki Religijnej dla uczniów szkół podstawowych.

Pod hasłem „Pieśń niesiemy w darze” co roku organizuje go Szkoła Podstawowa nr 18 w Gliwicach. – Jesteśmy od dziesięciu lat szkołą im. Jana Pawła II i to wspaniałe imię nas, nauczycieli i wychowawców, zobligowało do tego, żeby postać patrona przekazywać dzieciom w naszej szkole i nie tylko – mówi Joanna Sojka, jedna z organizatorów konkursu. Szkoła przeprowadziła już różne papieskie akcje.

– W pierwszą rocznicę nadania imienia chcieliśmy napisać list do papieża. Niestety, to nam się już nie udało, bo Jan Paweł II zmarł, ale napompowaliśmy 700 baloników i wysłaliśmy do nieba. Do każdego przyczepiony był list – wspomina. Później był konkurs plastyczny, literacki i trwający od 2007 roku konkurs piosenki religijnej, zainspirowany miłością papieża do śpiewu i muzyki. Cieszy się on dużym zainteresowaniem, w zeszłym roku zgłosiło się 192 uczestników, a bywało więcej. Przyjeżdżają z różnych stron, także spoza diecezji gliwickiej. W jury zasiadają zawsze profesjonaliści. W tym roku solistów i zespoły oceniać mają: ks. dr Robert Chudoba, dyrektor Centrum Edukacyjnego im. Jana Pawła II w Gliwicach, muzyk, dr Ryszard Sojka, wykładowca AM w Katowicach, muzyk Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Katowicach, Alina Brodka, nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej w Gliwicach i  Henryk Pielichowski, wykładowca Kolegium Nauczycielskiego w Gliwicach, instruktor nauki gry na gitarze w MDK, muzyk. Od kilku lat w organizację konkursu włącza się Młodzieżowy Dom Kultury, który oferuje nagłośnienie, a dzieci w ramach nagrody mogą sobie nagrać swoje utwory w profesjonalnym studio. 

Soliści i zespoły z klas I-VI szkół podstawowych mogą zgłaszać się jeszcze do 4 kwietnia. Tematyka pieśni i piosenek powinna wyrażać dziecięce emocje i przeżycia religijne oraz spojrzenie dziecka na wiarę w różnych aspektach. Informacje i regulamin dostępne są na stronie szkoły w zakładce Konkursy.

Tegoroczne przesłuchania odbędą się 11 kwietnia w SP 18, a koncert laureatów 16 maja o 10.00 w auli Centrum Edukacyjnego im. Jana Pawła II przy gliwickiej katedrze. Nagrody wręczać będzie bp Gerard Kusz, który objął honorowy patronat nad konkursem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.