Nowy Numer 29/2018 Archiwum

O poszukiwaniu dróg jedności

"Bierne oczekiwanie na naprawę bez własnego zaangażowania nie doprowadzi do pozytywnego dzieła" - pisze bp Jan Kopiec w liście pasterskim na tegoroczny Wielki Post.

Myślą przewodnią listu jest zachęta do poszukiwania w czasie Wielkiego Postu dróg jedności z Panem i między ludźmi, zwłaszcza we wspólnocie wierzących.

„Charyzmat jedności, tak utęsknionej przez skłóconą ciągle ludzkość, przynagla nas do wołania o odnowę naszego spoglądania wzajemnie na siebie” – pisze bp Jan Kopiec. Zwraca uwagę, że doskwiera nam głód braterstwa.

„Wszystkie konflikty i wojny, jak też sąsiedzkie niesnaski biorą się zawsze ze zburzenia jedności między nami. Możemy więc z całą pewnością stwierdzić, że nie ma innej drogi do przywrócenia normalnych warunków naszego działania i rozwoju, jak tylko przez odnowienie braterstwa i wspólnotowego ducha we wzajemnych naszych relacjach. Pełni pokory musimy przy tym przyznać, że o tym wiemy, bardzo często sami nawet wygłaszamy takie opinie, a równocześnie tak łatwo godzimy się, aby jedność narażać na zagrożenia przez samolubstwo, egoizm, źle pojęty indywidualizm i poczucie swobody".

Biskup gliwicki cytuje też słowa papieża Franciszka z orędzia na Wielki Post oraz z przemówienia w czasie wizyty polskich biskupów ad limina apostolorum w lutym br.

Pełny tekst listu, który będzie odczytywany w kościołach diecezji, dostępny jest w załączniku.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma