Nowy numer 33/2018 Archiwum

Dwa skrzydła, dwa wiosła

Mądry człowiek potraktuje ten graniczny wiek osiemnastu lat odpowiedzialnie, wie ile jeszcze wyzwań i zadań czeka na niego w dorosłym życiu – powiedział do maturzystów ks. Rafał Rusin.

Na Jasnej Górze 14 marca zgromadziło się ponad 800 maturzystów z diecezji gliwickiej, aby modlić się o wybór dobrej drogi życiowej w dalszym, dorosłym już życiu. Wzięli oni udział w konferencji w auli o. Kordeckiego, którą wygłosił ks. Rafał Rusin. Nawiązał do słów z książki - wywiadu Jana Pawła II, w której czytamy: „wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”.

– Ptak z jednym sprawnym skrzydłem nie poleci. Płynąc łódką, będziemy się kręcić wokół samych siebie, jeśli będziemy wiosłowali tylko jednym wiosłem – mówił podczas konferencji. – Właśnie to kręcenie się jest cechą współczesnej cywilizacji. Odrzucenie wiary i oparcie się tylko na rozumie powoduje, że człowiek zaczyna się obracać wokół siebie i nie jest zdolny do wyjścia poza swoje „ja”. W konsekwencji zamyka siebie w egoizmie – zauważył.

Konferencję wygłosił ks. Rafał Rusin   Konferencję wygłosił ks. Rafał Rusin Jan Maniura /GN Eucharystii w kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył i homilię wygłosił bp Jan Kopiec. – W tym dniu otwieramy nasze serca i umysły, abyśmy dojrzewali do coraz bardziej odpowiedzialnych zadań, których znakiem jest świadectwo dojrzałości. Trzeba patrzeć w przyszłość i właśnie do tego zapraszam w tej Eucharystii – powiedział biskup gliwicki.

– Dzisiejszy dzień możemy nazwać wołaniem o dojrzałość – mówił w kazaniu. – Jest  to wołanie o poprawną postawę, którą powinniśmy się charakteryzować w naszym chrześcijańskim życiu. Potrzeba nam dojrzałości, gdzie wszyscy wiemy, w jakim kierunku powinniśmy iść – dodał.

Po zakończonej Eucharystii maturzyści oddali swoje życie w akcie zawierzenia Matce Bożej. Następnie udali się na wały Jasnej Góry, gdzie uczestniczyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej.

 

Maturzyści podczas Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich   Maturzyści podczas Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich Jan Maniura /GN 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma