Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Pierwsze skrzydło wysadzone

Rozpoczęło się wyburzanie największych elementów szpitala Religi w Zabrzu. Obalany blok rozpadł się na dwie części.

13 marca wysadzone zostało pierwsze z czterech skrzydeł Akademickiego Centrum Medycznego. Rozcięte na połowę, wskutek eksplozji runęły na ziemię.

Od 6 lutego rozbiórkę szpitala prowadzi Przedsiębiorstwo Budowlane z Dzierżoniowa Na wykonanie całej pracy ma 180 dni. Spośród 13 obiektów, które się tam znajdują największym wyzwaniem jest główny budynek całego kompleksu. To cztery bloki o wysokości ponad 43 metrów. Całość zbudowana jest na planie krzyża. Jak tłumaczył na początku prac Łukasz Komaniecki, kierownik rozbiórki, każda z części jest najpierw rozcinana od środka piłami diamentowymi, a następnie wysadzana.  

Oderwane żelbetowe fragmenty budynku są następnie kruszone przez dziewięć potężnych koparek. Potem oddzielana jest stal od gruzu betonowego i osobno sprzedawane. W następnych tygodniach kolejne eksplozje, aż cały budynek zostanie zrównany z ziemią.


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Stanisław_Miłosz
  14.03.2014 11:30

  Polska w budowie. Wreszcie od haseł przechodzimy do czynów. Piękny, efektowny symbol postępu w modernizacji Polski.

   

  doceń 1
 • hub381
  16.03.2014 12:54
  Wyburzono nie spełniony relikt komunizmu w Zabrzu...
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma