GN 14/2020 Archiwum

Śląscy Teksańczycy wczoraj i dziś

W niedzielę 16 marca wernisaż wystawy w Muzeum Diecezjalnym w Opolu.

Towarzystwo Przyjaciół Sławęcic oraz The Father Leopold Moczygemba Foundation zapraszają na wystawę nt. emigracji Ślązaków do Teksasu w XIX w., ich współczesnych potomków żyjących w Teksasie oraz więzi, jakie utrzymują z krajem przodków.

Wystawa ma charakter audiowizualny. Pokazuje także współczesny Teksas, ludzi i ich kulturę. - Skoncentrowaliśmy się na pokazaniu fenomenu, jakim jest zachowana do dziś w Teksasie mowa ojców, czyli gwara śląska wraz ze skarbnicą kultury i zwyczajów, przywiezionych kiedyś ze Starej Ojczyzny – podkreśla Gerard Kurzaj, prezes Towarzystwa Przyjaciół Sławęcic. To jego brat ks. prałat Franciszek Kurzaj zainicjował i do dziś przewodzi przyjazdom potomków XIX-wiecznych emigrantów do Polski na początku lat 90. XX wieku.

Wernisaż wystawy odbędzie się w niedzielę 16 marca w Muzeum Diecezjalnym w Opolu. Potem wystawa ma odwiedzić m.in. Kamień Śl., UJ w Krakowie, KUL i  Senat RP.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama