Nowy numer 33/2018 Archiwum

Pasjonaci teologii

W Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach 21 uczniów szkół ponadgimnazjalnych wzięło udział w diecezjalnym etapie Olimpiady Teologii Katolickiej.

Trzy pierwsze miejsca zdobyli: Katarzyna Aleksy z IV LO w Bytomiu, Justyna Wydra z II LO w Tarnowskich Górach i Dawid Pytlik z II LO w Zabrzu. Cała trójka tym samym awansowała do finału ogólnopolskiego Olimpiady Teologii Katolickiej, który odbędzie się w Bydgoszczy.

Na wypełnienie testu z 33 pytaniami uczniowie mieli 45 minut. Żeby odpowiedzieć, trzeba było być bardzo dobrze przygotowanym. Temat tegorocznej, 24. edycji olimpiady to „Męczennicy XX wieku - świadkowie wiary”. Pierwsze pytanie brzmiało: "Jakich dwóch męczenników niekatolickich wymienia w swej homilii w rzymskim Koloseum w roku 2000 Jan Paweł II?"*.

- Pytania były trudne - przyznaje Katarzyna Aleksy, zdobywczyni I miejsca, uczennica pierwszej klasy liceum   Do olimpiady przygotowywała się około miesiąca i  teraz cieszy się z awansu do finału.

- Poziom był dość dobry, chociaż pytania były bardzo trudne, niektóre sformułowane dość ogólnie, dlatego uczniowie musieli się wykazać wiedzą. Nikt nie uzyskał maksymalnej ilości punktów - mówi ks. Tadeusz Hryhorowicz, przewodniczący jury. Żeby odpowiedzieć poprawnie, trzeba było mieć wiadomości z różnych dziedzin: Pisma Świętego, Katechizmu Kościoła Katolickiego, historii. 

W jury, oprócz ks. Tadeusza Hryhorowicza zasiedli: katechetki Jolanta Bodusz z Tarnowskich Gór i Małgorzata Hluzow z Zabrza oraz ks. Marian Błaszczotka z parafii Wszystkich Świętych w Gliwicach.

* Prawidłowa odpowiedź brzmi: metropolita Sankt Petersburga Beniamin i pastor luterański Paul Schneider.

Laureaci olimpiady (od prawej): Katarzyna Aleksy (I miejsce), Justyna Wydra (II miejsce) i Dawid Pytlik (III miejsce)   Laureaci olimpiady (od prawej): Katarzyna Aleksy (I miejsce), Justyna Wydra (II miejsce) i Dawid Pytlik (III miejsce) Klaudia Cwołek /GN

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma