Nowy numer 39/2020 Archiwum

Popielec w katedrze

Wieczornej Eucharystii w Środę Popielcową w gliwickiej katedrze przewodniczył bp Jan Kopiec. Wierni zostali posypani popiołem na znak pokuty.

Na rozpoczęcie liturgii bp Jan Kopiec podkreślił znaczenie pracy nad sobą, by poprzez poznanie prawdy o sobie samym osiągnąć najwyższy cel. – Dzisiaj w świątyniach na całej Ziemi pochylamy się nad każdym człowiekiem, to znaczy myślimy, co przedsięwziąć, by było lepiej. Dlatego prośmy Boga na początku Wielkiego Postu, aby ten czas rozważania najważniejszego dzieła zbawienia był dla nas owocny – mówił bp Kopiec.

W homilii ordynariusz gliwicki zwrócił uwagę na odczytane w liturgii Słowo Boże, które naucza, by niczego nie udawać i by nie rozgrywać swojego życia na scenie, na pokaz przed innymi. – Chrystus mówi dziś, jak łatwo wejść na drogę okłamywania samego siebie. Kiedy pościsz, nie przyjmuj fałszywej pozy, kiedy dajesz jałmużnę, nie trąb o tym, kiedy się modlisz, wyjdź poza wyuczone słowa, za którymi nic nie stoi – powiedział.

Biskup gliwicki zaznaczył również, że wspólnota Kościoła od początku wiedziała, że czas pokuty i nawrócenia jest potrzebny. Zachęcił, by w okresie przygotowania do triumfu Zmartwychwstania poznać siebie w prawdzie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama