Mszą świętą, pokazem musztry paradnej oraz koncertem Bytom uczcił 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
W tym roku po raz trzeci obchodzone było święto państwowe dedykowane tym, którzy - jak napisał w uzasadnieniu do projektu uchwały prezydent Lech Kaczyński - „za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny” mieli zostać przez władze komunistyczne zamordowani, a następnie wymazani ze świadomości obywateli. Szczęśliwie ten drugi cel ostatecznie okazał się fiaskiem.
W sobotnie popołudnie kościół pw. Wniebowzięcia NMP przy bytomskim rynku podzielił się na dwa sektory: w lewej nawie wyrósł las sztandarów niesionych przez młodzież ze szkół oraz przedstawicieli służb mundurowych, prawą stronę zajął dwuszereg żołnierzy.
Wśród wiernych wyróżniały się osoby przebrane w historyczne stroje. Przed rozpoczęciem Mszy uczniowie wyrecytowali wiersze opowiadające historię Żołnierzy Wyklętych, zaś w trakcie rozbrzmiewały patriotyczne pieśni w wykonaniu wojskowej orkiestry dętej.
Podczas homilii proboszcz parafii ks. Piotr Kopiec zestawił słowa pułkownika Kuklińskiego o „miłości wymagającej ofiarnej wierności Bogu i Ojczyźnie” z ewangelicznym, chrystusowym poświęceniem w ofierze samego siebie dla uświęcenia w prawdzie.
- W takim stopniu nasze czyny są ofiarą, w jakim stopniu są dobrowolne. Wielu taką ofiarę poniosło, jak Maksymilian Kolbe czy Żołnierze Wyklęci - mówił kaznodzieja. - Ofiarna postawa może człowieka kosztować wiele, ale nigdy nie może go zniszczyć.
Po zakończonej liturgii oficjalne obchody przeniosły się na Rynek. Tam podczas hymnu państwowego wojskowa reprezentacja wciągnęła na masz biało-czerwoną flagę, a żołnierze wystrzelili honorową salwę.
W trakcie przemarszu oddziału grupa kibiców Polonii Bytom skandowała „Cześć i chwała Bohaterom!”. Na zakończenie orkiestra popisała się wiązanką wojskowych utworów, chętni mogli też wysłuchać koncertu rockowego zespołu historycznego Forteca.
Mały chłopiec salutując dołączył do szeregu żołnierzy
Szymon Zmarlicki