Poznawanie prawdziwego oblicza Boga

Pismo Święte to wiele Ksiąg. Odkrywamy je razem, by wierzyć mądrzej. Z notatek moderatora...

W ramach Dzieła Biblijnego w Tarnowskich Górach Opatowicach odbywają się spotkania, które prowadzi ks. dr Wacław Borek, biblista z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego.

 

 

1. Dziś sięgamy po Księgę Hioba

Punkt wyjścia Księgi Hioba jest bardzo antropologiczny, ale cel jest wybitnie natury teologicznej. Dlatego też, wraz z doświadczanym cierpieniem bohaterem tego poematu, chcemy odkryć prawdziwe oblicze Boga.

2. Odszukaj i przeczytaj Hi 40,1-11

Zwrócił się Pan do Hioba i rzekł: «Niech przeciwnik Wszechmocnego odpowie. Niech zabrzmi głos krytyka Boga!» A Hiob odpowiedział Panu: «Jam mały, cóż Ci odpowiem? - Rękę przyłożę do ust. Raz przemówiłem, nie więcej, drugi raz niczego nie dodam». I z wichru odpowiedział Pan Hiobowi: «Przepasz no biodra jak mocarz! Będę cię pytał - pouczysz Mnie. Naprawdę chcesz złamać me prawa? Wykażesz Mi zło? Jesteś czysty? Czy ramię masz mocne jak Bóg? Czy głos twój rozbrzmiewa jak Jego? Przywdziej potęgę, wyniosłość, przystrój się pięknem i siłą! Wylewaj pyszny twój gniew, spojrzyj na dumnych i poniż ich.

3. Czytam i chcę to zrozumieć

Na pierwszym miejscu zauważamy wszechobecną wielkość Boga. Wyraża się w tym, co najwspanialsze i najbardziej okazałe (chodzi o makrokosmos z ziemią, morzem i niebem), ale także w tym, co najmniejsze (mikrokosmos kropelki rosy i świat narodzin życia).

Bóg jest w tym wszystkim obecny, gdyż jest Stwórcą każdej cząsteczki bytu. I trzeba w Nim odkryć wielkiego Budowniczego kosmicznej architektury. Jako przedziwny Inżynier i niepokonany Planista stale dozoruje rozwój swojego dzieła stąd jawi się jako stale Obecny. Istnieje zatem w kosmosie projekt, którego żadne zakusy ze strony człowieka lub nega­tywnych sił nie są w stanie zniszczyć na przestrzeni historii. Jest to „droga” światła (38,19. 24) i wody (38,25), „ścieżka” ciemności (38,20), „linia” świata (38,5), „granica morza” (38,10), „miejsce” jutrzenki (38,12), związki ciał niebieskich (38,31).

Całe Boże działanie ujawnia i zakłada najwyż­szą i pełną fantazji wolność wyrażającą się także w absurdalnych sytuacjach życia natury. Chodzi m.in. o deszcz, który pojawia się na pustyni (38,26), o ab­surdalną niezdarność strusia (39,13-17) i o bezużyteczną siłę bawoła (39,9-12).

Człowiek, odkrywając prawdziwe oblicze Boga, musi się jednak zmierzyć z własną ograniczonością czasową – nie istnieje odwiecznie. Co więcej, noc i dzień – zasadni­czy rytm czasu, wymyka się spod jego kontroli. Oprócz czasu także i przestrzeń panuje nad człowiekiem, stąd drugie jego ograniczenie. Człowiek nie jest wstanie przemierzyć wszystkich wymiarów wszechświata. „Czy dotarłeś do źródeł morza? Czy doszedłeś do dna Otchłani? (...) Czy dotarłeś do zbiorników śnie­gu?” (38,16. 22; por. 38,31-33). Ostatnia, nieprzekraczalna granica człowieka ma charakter poznawczy. Za pomocą swojego racjonalnego myślenia nie jest w stanie odszyfrować planu Bożej Opatrzności.

4. Zaproszenie

Jeśli interesuje Cię ta tematyka biblijna, przyjdź na spotkanie Dzieła Biblijnego do parafii Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, Tarnowskie Góry, ul. Opatowicka 112 (Opatowice), 27 lutego o godz. 19.00, do sali na probostwo.

Następne spotkanie odbędzie się 6 marca. Będzie to krąg biblijny nt. „Biblijny obraz niewinnie cierpiącego sprawiedliwego a Jezus opuszczony na krzyżu”.

Ze statutu Dzieła Biblijnego: „Celem Dzieła jest pogłębianie rozumienia Objawienia Bożego zgodnie z nauką Kościoła oraz formacja do duchowości i kultury biblijnej”. Więcej na stronie www.biblista.pl

W diecezji ukształtowało się swoistego rodzaju centrum promieniowania duchowością i kulturą biblijną. Ma ono siedzibę przy parafii w Opatowicach. Ks. dr Wacław Borek, który je prowadzi, jest biblistą i teologiem biblijnym (licencjat rzymski z nauk biblijnych otrzymał w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie i doktorat z teologii biblijnej obronił na Uniwersytecie Gregoriańskim, również w Wiecznym Mieście).

 


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..