Nowy numer 21/2018 Archiwum

Prymas narodowych wyborów

Jutro w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu otwarta zostanie wystawa poświęcona prymasowi Augustowi Hlondowi.

Ekspozycja została przygotowana w związku z tym, że rok 2013 w województwie śląskim obchodzony był jako rok kardynała Augusta Hlonda. 22 października ub. r. minęła 65. rocznica jego śmierci.

Wystawę „August Hlond – prymas narodowych wyborów” z okazji roku jubileuszowego przygotował katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Ekspozycja przybliża postać prymasa, jego życie i posługę w czasach budowy II RP, podczas II wojny światowej i w nowej, komunistycznej rzeczywistości - przedstawione na tle historii Górnego Śląska w tych okresach. Na wystawie znalazło się wiele unikalnych fotografii i dokumentów, które tutaj zostały zaprezentowane po raz pierwszy, a pochodzą z różnych archiwów archidiecezjalnych i kolekcji w kraju. Pokazane zostały również fragmenty rękopisów, wycinki z czasopism oraz kartki z notatnika kardynała Hlonda. Ekspozycji towarzyszy obszerny katalog.

Od jutra, 28 stycznia, wystawę te można oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Wernisaż odbędzie się o godzinie 17.00 w gmachu muzeum przy ul. W. Korfantego 34. Ekspozycja będzie czynna do 15 marca.


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma