Nowy numer 21/2018 Archiwum

Różnie, ale razem

Z udziałem bp. Gerarda Kusza i ks. radcy Henryka Reske, przedstawiciela bp. Tadeusza Szurmana, odbyło się nabożeństwo ekumeniczne w Bytomiu. To ostatni dzień tegorocznego Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.

Tradycyjnie duchowni i wierni świeccy Kościołów rzymskokatolickiego i ewangelicko-augsburskiego spotkali się  w kaplicy ewangelickiej przy placu Klasztornym. Miejsce ma swój klimat, bo kaplica ta bezpośrednio sąsiaduje z domem franciszkanów i rzymskokatolickim kościołem św. Wojciecha.

– Nasza siła jest w Bogu. To moc Boża sprawia, że mimo wielu trudności i różnych sytuacji, w których wypada nam żyć, chwalimy Boga, dziękujemy Mu i dajemy o Nim świadectwo. Że jest Bóg, że jest z nami, że w Jezusie Chrystusie Jego Duch nam pomaga przeciwstawiać się wszelkim formom zła, które się wokół nas dzieją, które czasami do nas też mają dostęp – mówił w homilii podczas nabożeństwa bp Gerard Kusz. Zwrócił też uwagę, że zjednoczenie Kościołów jest sprawą Ducha Świętego i siły naszych wspólnych modlitw. 

Podczas nabożeństwa śpiewał chór parafii ewangelickich z Bytomia   Podczas nabożeństwa śpiewał chór parafii ewangelickich z Bytomia Klaudia Cwołek /GN Na zakończenie zabrał głos ks. radca Henryk Reske z parafii w Orzeszu, który m.in. dziękował wiernym diecezji rzymskokatolickich za modlitwę w intencji chorego ks. Tadeusza Szurmana, biskupa diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego.  – Przez wszystkie dni oktawy ekumenicznej każdy dzień miał swoje hasło rozpoczynające się od słowa: „razem”. Razem się modlimy, razem jesteśmy powołani do świadectwa, razem dzielimy się Ewangelią, choć na różne sposoby, ale razem – mówił. Podkreślił też, że jest wiele rzeczy, które udaje nam się razem zrobić i powinniśmy dawać pierwszeństwo temu, co nas buduje, bo mamy Ewangelię.

Podczas liturgii śpiewał chór parafii ewangelickich. Po modlitwie odbyło się wspólne spotkanie przy stole na chórze kaplicy.
Nabożeństwo ekumeniczne w kaplicy ewangelicko-augsburskiej w Bytomiu   Nabożeństwo ekumeniczne w kaplicy ewangelicko-augsburskiej w Bytomiu Klaudia Cwołek /GN

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma