Nowy numer 37/2021 Archiwum

Różnie, ale razem

Z udziałem bp. Gerarda Kusza i ks. radcy Henryka Reske, przedstawiciela bp. Tadeusza Szurmana, odbyło się nabożeństwo ekumeniczne w Bytomiu. To ostatni dzień tegorocznego Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.

Tradycyjnie duchowni i wierni świeccy Kościołów rzymskokatolickiego i ewangelicko-augsburskiego spotkali się  w kaplicy ewangelickiej przy placu Klasztornym. Miejsce ma swój klimat, bo kaplica ta bezpośrednio sąsiaduje z domem franciszkanów i rzymskokatolickim kościołem św. Wojciecha.

– Nasza siła jest w Bogu. To moc Boża sprawia, że mimo wielu trudności i różnych sytuacji, w których wypada nam żyć, chwalimy Boga, dziękujemy Mu i dajemy o Nim świadectwo. Że jest Bóg, że jest z nami, że w Jezusie Chrystusie Jego Duch nam pomaga przeciwstawiać się wszelkim formom zła, które się wokół nas dzieją, które czasami do nas też mają dostęp – mówił w homilii podczas nabożeństwa bp Gerard Kusz. Zwrócił też uwagę, że zjednoczenie Kościołów jest sprawą Ducha Świętego i siły naszych wspólnych modlitw. 

Różnie, ale razem   Podczas nabożeństwa śpiewał chór parafii ewangelickich z Bytomia Klaudia Cwołek /GN Na zakończenie zabrał głos ks. radca Henryk Reske z parafii w Orzeszu, który m.in. dziękował wiernym diecezji rzymskokatolickich za modlitwę w intencji chorego ks. Tadeusza Szurmana, biskupa diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego.  – Przez wszystkie dni oktawy ekumenicznej każdy dzień miał swoje hasło rozpoczynające się od słowa: „razem”. Razem się modlimy, razem jesteśmy powołani do świadectwa, razem dzielimy się Ewangelią, choć na różne sposoby, ale razem – mówił. Podkreślił też, że jest wiele rzeczy, które udaje nam się razem zrobić i powinniśmy dawać pierwszeństwo temu, co nas buduje, bo mamy Ewangelię.

Podczas liturgii śpiewał chór parafii ewangelickich. Po modlitwie odbyło się wspólne spotkanie przy stole na chórze kaplicy.
Różnie, ale razem   Nabożeństwo ekumeniczne w kaplicy ewangelicko-augsburskiej w Bytomiu Klaudia Cwołek /GN

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama