Nowy numer 37/2021 Archiwum

W 80. rocznicę urodzin

Na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach odbyło się dziś spotkanie, zorganizowane z okazji 80. rocznicy urodzin śp. prof. Wilibalda Winklera, rektora uczelni w latach 1990-1996.

Była to okazja do wspomnień o człowieku, który w swoim życiu kierował się ważnymi dla niego wartościami, podejmując różne odpowiedzialne funkcje na uczelni, w regionie i w państwie.

Jego osobę, prezentując wiele fotografii, przypomnieli zebranym prof. Paweł Sowa, dziekan Wydziału Elektrycznego PŚl., oraz dr inż. Joachim Bargiel, pracownik naukowy Politechniki Śląskiej i wójt gminy Gierałtowice, którą prof. Winkler wizytował, pełniąc funkcję wojewody. Głos zabierali także przyjaciele i współpracownicy, przypominając znane i mniej znane wydarzenia z jego życia. Na zakończenie przemówił bp Jan Wieczorek, podkreślając m.in. wkład prof. Winklera w sponsorowanie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Rusinowicach.  

W spotkaniu uczestniczyły żona profesora Teresa Winkler i córka Anna Lech.

W 80. rocznicę urodzin   Prof. Andrzej Wiszniewski wspomina prof. Wilibalda Winklera Klaudia Cwołek /GN Profesor Wilibald Winkler urodził się w Zabrzu-Makoszowach 25 grudnia 1933 roku. Ukończył studia zaoczne inżynierskie na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej i kontynuował edukację na Wieczorowych Studiach Magisterskich. Pracę na uczelni rozpoczął w 1966 roku. Po trzech latach obronił rozprawę doktorską, a habilitację uzyskał w 1973 roku. Profesorem został w 1981 roku.

Rektorem Politechniki Śląskiej był w latach 1990–1996. Od listopada 1997 do grudnia roku 2000 roku pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej w rządzie prof. Jerzego Buzka, zajmując się współpracą zagraniczną i integracją europejską. Później przez niecały rok był wojewodą śląskim. Jest laureatem wielu nagród, w tym nagrody metropolity górnośląskiego „Lux ex Silesia” i pośmiertnie Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 31 października 2010 roku.

Więcej o spotkaniu w papierowym wydaniu "Gościa Gliwickiego" na 2 lutego br.

W 80. rocznicę urodzin   Spotkanie na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej poświęcone prof. Wilibaldowi Winklerowi Klaudia Cwołek /GN

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama