Nowy numer 37/2021 Archiwum

Chcą, by uznano Ślązaków za mniejszość etniczną

W poniedziałek ruszyły przygotowania do akcji zbierania 100 tys. podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji Ustawy o mniejszościach narodowych.

Uznania Ślązaków jako mniejszości etnicznej chcą Rada Górnośląska, zrzeszająca śląskie organizacje i stowarzyszenia, m.in. RAŚ, Związek Górnośląski i Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej oraz politycy - senator Kazimierz Kutz oraz posłowie Marek Plura (PO) i Piotr Chmielowski (SLD).

Mniejszość śląska w Polsce istniałaby obok karaimskiej, łemkowskiej, romskiej i tatarskiej. Prace przygotowujące do akcji zbierania podpisów potrwają ok. 3 miesięcy. Kolejne 3 miesiące wolontariusze spędzą na zbieraniu podpisów.

Katowice.gazeta.pl, powołując się na lidera Ruchu Śląskiej Autonomii Jerzego Gorzelika, pisze, że projekt ustawy o Ślązakach jako mniejszości etnicznej ma już 2 tys. wolontariuszy. We wtorek Gorzelik w rozmowie z „Gościem” tłumaczył, że - póki co - jest ich kilkuset.

Akcja zbierania podpisów rozpocznie się Godziną Ś. Nazwa kojarzy się z Godziną W, ogłaszającą wybuch powstania warszawskiego. Gorzelik przekonuje, że jest inaczej: – Godzina Ś to godzina obywatelskiego powstania. Ś to Ślązak.

Przypomnijmy, że w grudniu 2013 r.  Sąd Najwyższy nie zgodził się na wpisanie Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej do Krajowego Rejestru Sądowego. Takie dążenia składających wniosek sąd zinterpretował jako próbę osłabienia „jedności oraz integralności państwa polskiego”, podkreślając jednocześnie, że jest to sprzeczne z Konstytucją RP.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama