W gliwickim przeglądzie bożonarodzeniowym wystąpiło ponad 700 uczestników. – Autentycznie przeżywają to, co mówią czy śpiewają na scenie. To nie tylko zagranie spektaklu jak na akademii, ale przeżycie i wspaniałe przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia – mówi organizatorka Aleksandra Maliszewska.
3 stycznia na scenie auli Górnośląskiego Centrum Edukacyjnego w Gliwicach odbyła się gala XIV Międzyszkolnego Przeglądu Inscenizacji Bożonarodzeniowych. Od 9 do 13 grudnia jury obejrzało 40 grup, oceniając je w pięciu kategoriach, przyznając aż osiem pierwszych miejsc.
Podczas gali wystąpili laureaci kategorii gimnazjalnej – Katolickie Gimnazjum w Zabrzu i Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Nędzy. Pokazali dwa zupełnie różne ujęcia tematyki bożonarodzeniowej. Nagrody za autorski scenariusz tych przedstawień otrzymały również opiekunki grup - Danuta Mazur i Kornelia Czogalik. W sumie przyznano 24 nagrody grupowe i 42 indywidualne.
– Część ludzi ciągnie w stronę cienia, ale my idziemy w stronę światła – powiedział bp Gerard Kusz, który patronuje przeglądowi, nawiązując do kwestii usłyszanej ze sceny w przedstawieniu na gali. – Boże Dziecię przyniosło nam światło i to rozświetla sens naszego życia. Światło prowadzi nas do Syna Bożego, który dla nas stał się Człowiekiem, żebyśmy my mogli stać się dziećmi Bożymi. Dziękuję wszystkim aktorom, małym i wielkim i tym, którzy wykrzesują z nich te talenty – dodał.
Na gali wystąpili laureaci - Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Nędzy
Mira Fiutak /GN
Przegląd, który 14 lat temu powstał z inicjatywy ówczesnej katechetki Agaty Grzeszczuk-Oleschko, od 10 lat organizuje polonistka GCE Aleksandra Maliszewska. W tym roku szczególnie pozytywne wyróżnili się gimnazjaliści. – Do tej pory nie zdarzały się często wśród gimnazjów oryginalne przedstawienia i dobrze dostosowane do możliwości młodzieży w tym wieku. A tu okazało się, że można zrobić dwa bardzo dobre spektakle w całkowicie różnych konwencjach. Pierwszy wprost nawiązujący do Biblii, dotyczący przemian związanych z duchowością. Drugi to współczesny scenariusz nawiązujący do realiów, w których żyjemy – mówi. W organizacji przeglądu wspiera ją mąż, Piotr Maliszewski, nauczyciel przedmiotów mechatronicznych w GCE.
Organizatorzy zauważają, że przedstawienia mają bardzo różnorodne formy. Najpopularniejsze są tradycyjne jasełka, ale były również inscenizacje taneczne, a jedno przedstawienie – Szkoły Podstawowej z Ziemięcic – zagrane zostało po śląsku. Pojawiają się też spektakle współczesne. – Przedstawiające dylematy człowieka uwikłanego w naszą codzienną rzeczywistość, który czasem czuje się w niej zagubiony, a czasem próbuje bronić się przed tymi świętami Bożego Narodzenia – mówi Aleksandra Maliszewska. Podkreśla też, że jest spora grupa opiekunów, którzy co roku przygotowują własne, autorskie przedstawienia.
Przegląd odbywał się pod patronatem „Gościa”. Poniżej do pobrania lista laureatów.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się