Nowy numer 37/2021 Archiwum

Oratorium dla Pokornej

W serii „Musica Silesiae” ukazało się nagranie koncertowe dzieła, stworzonego specjalnie z myślą o sanktuarium w Rudach.

„Oratorium Rudzkie. Dróżki Matki Boskiej Pokornej” zaprezentowane zostało w sanktuarium Matki Bożej Pokornej 23 października 2011 roku. Muzykę skomponował Henryk Jan Botor do tekstu Kornelii Czogalik. Wydana płyta jest nagraniem koncertu premierowego pod dyrekcją kompozytora.

„Wystawione oratorium stało się najpierw naszą wielką modlitwą wdzięczności wobec Pani Rudzkiej za Jej pełne miłości wejrzenie, a z drugiej strony przyczyniło się do nobilitacji naszego rudzkiego sanktuarium, gdzie nieustannie rozkwita wielka cześć dla Matki Bożej Pokornej” – napisał bp Jan Wieczorek w opracowaniu dołączonym do płyty. Realizacja oratorium była jego darem, wyrażającym podziękowanie Matce Bożej Pokornej za 20 lat opieki nad posługą pasterską w diecezji gliwickiej.

Podczas koncertu wystąpili soliści: Klaudia Romek – sopran, Agnieszka Monasterska – mezzosopran, Piotr Rachocki – tenor, Marcin Wolak – bas (baryton) oraz Chłopięcy Chór „Pueri Cantores Sancti Nicolai” z Bochni i Gliwicka Orkiestra Kameralna. Teksty recytował Adam Szymura, a na organach grała Brygida Tomala. Komentarz wprowadzający dał ks. Bogdan Kicinger,  który jest też autorem tekstu, przybliżającego ideę tego utworu. W książeczce dołączonej do płyty zamieszczone są ponadto słowo obecnego biskupa gliwickiego Jana Kopca, prezentacja twórców i wykonawców oraz teksty samego dzieła, które można traktować jak modlitewnik, bo taki charakter ma oratorium.

Płytę wydali Wydawnictwo Świętego Krzyża w Opolu i Fundacja „Silesia Pro Europa”. Można o nią pytać w sanktuarium w Rudach i w Kurii Diecezjalnej w Gliwicach.

Musica Silesiae, vol.4. Henryk Jan Botor, Oratorium Rudzkie. Dróżki Matki Boskiej Pokornej. Tekst: Kornelia Czogalik. 2013.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama