Nowy numer 20/2022 Archiwum

Świątecznie u lekarza

Radość z Bożego Narodzenia towarzyszy nam w domu, w kościele, na ulicy. Wizyta u lekarza również nie musi być pozbawiona świątecznej atmosfery.

W przychodni lekarskiej „Sante” w Bytomiu piękna szopka ustawiona w recepcji wprowadza niepowtarzalny klimat. Pacjenci bywają zaskoczeni taką dekoracją przychodni, ale pomysł im się podoba. Patrząc na szopkę, łatwiej, choć na chwilę, oderwać się myślami od swoich dolegliwości.

– Jest to ewenement w placówkach służby medycznej – podkreśla Tadeusz Odlanicki-Poczobutt, współwłaściciel przychodni. Pochodzi z Krakowa, gdzie tradycja wystawiania szopek jest bardzo popularna. Chciał upowszechnić ten zwyczaj również w Bytomiu. Od czterech lat wypożycza szopki z Muzeum Górnośląskiego, dzięki uprzejmości Dominika Abłamowicza, dyrektora muzeum. – Szopka prezentowana tego roku w przychodni „Sante” pochodzi z początku XX wieku. To dzieło anonimowego artysty z Podbeskidzia – wyjaśnia Tadeusz Odlanicki-Poczobutt. 

Szopkę można oglądać w przychodni „Sante” przy ul. Sądowej 3 w Bytomiu do końca stycznia.

Świątecznie u lekarza   Szopka z początku XX wieku ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w przychodni "Sante" w Bytomiu Ewa Winiarska /GN

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama