Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Śpiew i cisza w liturgii

Siedmioro absolwentów odebrało dyplomy ukończenia Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach.

Uroczystość odbyła się 20 listopada z okazji wspomnienia św. Cecylii. – Dziękuję, że w diecezji widać wasz wkład w kulturę gry i śpiewu podczas liturgii – powiedział bp Gerard Kusz do nauczycieli i absolwentów Studium Muzyki Kościelnej i Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II stopnia w Gliwicach. Podkreślił ich dbałość o dobór repertuaru. – To jest nasza wspólna sprawa i powinno nam zależeć, żeby to, co dzieje się w przestrzeni świętej było piękne – dodał.

Spotkanie rozpoczęło się Nieszporami ku czci św. Cecylii w kościele św. Michała. – Pieśń człowieka wiary ma być pieśnią miłości, a czasami pieśnią ciszy – powiedział bp Kusz, nawiązując do tekstu hymnu. – W liturgii potrzebny jest śpiew i potrzebna jest też cisza. Często o tym zapominamy – i organiści, i księża – dodał. Zachęcał też muzyków kościelnych do przekonywania proboszczów do tego, żeby w parafiach tworzyć schole. I do umiejętnego prowadzenia śpiewu podczas liturgii. – Msza św. to nie jest spektakl jednego aktora, organista ma podtrzymywać śpiew, a nie przekrzykiwać zgromadzenie wiernych – stwierdził bp Kusz.

Śpiew i cisza w liturgii   Absolwenci są już praktykującymi organistami - powiedziała dr Mariola Brzoska, dyrektor SMK i DSO II st. Mira Fiutak /GN W drugiej części spotkania prof. dr hab. Wacław Golonka z Akademii Muzycznej w Krakowie i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie przybliżył postać kompozytora i organisty Sigfrieda Karg-Elerta (1877-1933) oraz jego preludia chorałowe.

– Początkującym adeptom gry organowej postać Karg-Elerta jest mało znana i dlatego chcieliśmy bardziej przybliżyć tego kompozytora. Chociaż jego utwory nie należą do łatwych, to mam nadzieję, że co bardziej wprawni nasi uczniowie sięgną przynajmniej po te najkrótsze preludia chorałowe i będą je wykorzystywali zarówno w czasie koncertów, jak i liturgii – powiedziała dr Mariola Brzoska, dyrektor SMK i DSO II stopnia. – Bardzo nas cieszy, że prawie wszyscy absolwenci, którzy dziś odbierają dyplom, są już praktykującymi organistami – dodała.

Tegorocznymi absolwentami SMK są: Agnieszka Kliks z parafii NSPJ w Zabrzu, która otrzymała dyplom z wyróżnieniem, Krzysztof Jojko z parafii św. Pawła Apostoła w Zabrzu (archidiecezja katowicka), Paweł Karafioł z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Pławniowicach, Wojciech Kiełkowski z parafii św. Wawrzyńca w Zabrzu (obecnie jest alumnem drugiego roku Seminarium Duchownego w Opolu), Beata Krygier z parafii św. Michała Archanioła w Michałkowicach (archidiecezja katowicka), Magdalena Kusz z parafii św. Mikołaja w Borowej Wsi (archidiecezja katowicka) i Anna Popławska z parafii św. Marcina w Stanicy.

W tym roku, oprócz  7 absolwentów SMK, w czerwcu dyplomy otrzymało również 5 absolwentów DSO II stopnia. Od początku istnienia studium, czyli od 1996 r. ukończyło je 78 osób, zaś szkołę organistowską od 2002 r. 23 osoby.

Śpiew i cisza w liturgii   Absolwenci przygotowali podziękowanie dla nauczycieli i bpa Gerarda Kusza Mira Fiutak/ GN


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy