Nowy numer 17/2024 Archiwum

Jak skutecznie pomagać?

Nakłonienie do podjęcia terapii to połowa sukcesu - przekonywali organizatorzy konferencji w Bytomiu.

Jak skutecznie pomagać?   Michał Kurdziej przybliżył metodę interwencji kryzysowej Mira Fiutak /GN

 

 

 

 

 

 

 

 

Dialog motywacyjny natomiast bardziej skupia się na budowaniu relacji, na zaakcentowaniu tego, że chcemy pomóc, bo ważna jest dla nas sama osoba, a nie dlatego, że ma problem. – Tutaj skupiamy się na silnych stronach tej osoby, a nie na słabościach. Bo pracujemy właśnie z jej silnymi stronami. I w dialogu motywacyjnym to on jest ekspertem od zmiany, wie, co chce zmienić, znajduje rozwiązanie – zauważył Krzysztof Czekaj, który jest specjalistą terapii uzależnień i kierownikiem Zakładu Lecznictwa Odwykowego „Szansa” w Pławniowicach. – Dialog motywacyjny to nie jest zestaw technik, ale sposób bycia z drugą osobą, specyficzny sposób prowadzenia rozmowy – dodał.

Przedstawił zebranym sposób podejścia do osoby uzależnionej, podejmując te metodę. – Jeśli pali marihuanę, to spróbuj wejść w ten jego świat, popatrzeć od jego strony, dlaczego to dla niego jest takie ważne. To może być trudne, ale chcesz mieć rację czy relację? A możliwość skontaktowania się z nim jest właśnie wtedy. I trzeba pamiętać, że postawa nieoceniania nie oznacza przyzwolenia i zgody – dodał terapeuta.

Krzysztof Czekaj podkreślił też, że jeśli terapeuta jest przekonany, że pacjent sobie nie poradzi, to na pewno tak będzie. Bo jest mała szansa na przekazanie mu nadziei, zmotywowanie.

Na koniec Magdalena Preidl-Sadłowska, specjalista terapii uzależnień i psycholog w ośrodku „Dom Nadziei”, opowiedziała o doświadczeniach w pracy z młodzieżą w kontekście motywowania do zmiany.

Konferencja została przygotowana z myślą o pedagogach, psychologach, wychowawcach, kuratorach. – Wszyscy oni mają przygotowanie pedagogiczne, które wystarczy, żeby po zapoznaniu się z daną metodą pewne jej elementy wykorzystać i skutecznie stosować. Nie potrzeba wielkich szkoleń, żeby nimi się posługiwać – zauważył ks. Bogdan Peć. Podkreślił też, że najczęściej to właśnie oni, a nie rodzice jako pierwsi zauważają, że coś niedobrego dzieje się z dzieckiem.

Jak skutecznie pomagać?   Konferencja została zorganizowana dla osób pracujących z dziećmi i młodzieżą Mira Fiutak /GN

 


 

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy