Nowy numer 17/2024 Archiwum

Różne imiona wolności

Szewach Weiss jest gościem specjalnym XVII Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu "Kultura Europy Środkowej", która odbywa się 14 i 15 listopada w Zabrzu.

Jego obecność nadała zupełnie nową jakość odbywającym się od 1997 roku spotkaniom. Tym razem na temat przewodni wybrano „Wolność i jej ograniczenia”.

Wykład wprowadzający wygłosił prof. Szewach Weiss, dając świadectwo boleśnie doświadczonego świadka i współtwórcy najnowszej historii, gdzie zmagania o wolność mają kluczowe znaczenie. Po jego wystąpieniu odbył się panel dyskusyjny moderowany przez redaktora Marka Czyża pt. „Problemy wolności we współczesnym świecie”.

Razem z prof. Szewachem Weissem, którego zainteresowania naukowe skupiają się wokół nauk politycznych, administracji, samorządowości, filozofii politycznej i prawa międzynarodowego, zaproszeni naukowcy rozświetlali złożony problem wolności z punktu widzenia własnych dyscyplin. W perspektywie historycznej mówił prof. Antoni Barciak, dobry duch i organizator konferencji oraz prof. Tomasz Falęcki. Wątki z historii sztuki włączyła prof. Ewa Chojecka, z medycyny prof. Jan Duława, a z mediów dr hab. Krystyna Doktorowicz. Nowe technologie w komunikacji znalazły też komentarz w wypowiedzi Szewacha Weissa na zakończenie panelu. Przestrzegł, zwłaszcza obecną na widowni młodzież, przed "facebookizacją” życia, która izoluje nas od ogólnego społeczeństwa. – To jest indywidualizacja egocentryczna – powiedział. Równocześnie zachęcał młodych ludzi, by myśleli o sobie, ale nie zapominali o społeczności.

Dyskusję z prof. Szewachem Weissem zaplanowano także popołudniu w Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego „Guido". Jutro panel dyskusyjny z jego udziałem dla  zabrzańskiej młodzieży odbędzie się o 12.00 w Wyższej Szkole Technicznej (ul. Park Hutniczy 3-4).  Dalsza część konferencji odbywa się w Muzeum Górnictwa Węglowego. Szczegółowy program: www.kultura-europy.pl.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy