Nowy numer 3/2021 Archiwum

Wyzwanie i odpowiedzialność

- Stajemy dzisiaj, aby dziękować za dar niepodległości ojczyzny, ale także rozważać, co jeszcze powinniśmy z siebie dać, aby nasza ojczyzna rozwijała się i przynosiła plon stokrotny - powiedział na rozpoczęcie Mszy św. bp Jan Kopiec.

W Gliwicach uroczystości Święta Niepodległości rozpoczęły się Mszą św. w intencji ojczyzny w katedrze św. Ap. Piotra i Pawła. 11 listopada obchodzono również stulecie Śląskich Kół Śpiewaczych na terenach gliwicko-zabrskich.

Eucharystii przewodniczył i kazanie wygłosił bp Jan Kopiec. Podczas homilii zaapelował o to, żeby spoglądać na czasy, które dopiero się otwierają, których my jesteśmy cząstką. Przestrzegał przed zagubieniem odpowiedzialności za kształtowanie tego świata, aby był ojczyzną wszystkich ludzi.

Po zakończonej Mszy św. w przemarszu na Plac Marszałka Piłsudskiego wzięli udział przedstawiciele władz miasta, kompania honorowa wojska polskiego, poczty sztandarowe, harcerze oraz mieszkańcy. Pod pomnikiem Marszałka odbyły się uroczystości patriotyczne, żołnierze złożyli meldunek wojskowy oraz na dźwięk  hymnu państwowego podnieśli flagę narodową. Tradycyjne apel poległych zakończono salwą honorową. – Niepodległość o którą walczyły pokolenia Polaków, powinniśmy traktować nie jak prezent dany na zawsze, lecz wyzwanie i odpowiedzialność. To, od nas samych zależy przyszłość naszego państwa – mówił pod pomnikiem prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz. Następnie złożono wieńce pod pomnikiem Marszałka, a później na cmentarzu żołnierzy francuskich w Parku Przyjaźni Polsko-Francuskiej.

Uroczystości zakończył koncert galowy z okazji stulecia Śląskich Kół Śpiewaczych, który odbył się w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej. Wystąpiły tam chór Resonans con tutti i Politechniki Śląskiej, Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej, górnicze orkiestry dęte KWK: Sośnica, Knurów i Makoszowy oraz Zespół Muzyki Dawnej Capella Nicopolensis.

Wyzwanie i odpowiedzialność   Koncert galowy w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej Jan Maniura/ GN

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama