Nowy numer 17/2024 Archiwum

Tym razem Strasburg

Modlitwy śpiewem, spotkania z ludźmi żyjącymi Ewangelią, rozmowy o kształcie i znaczeniu instytucji europejskich, poznanie gościnności Alzacji i Badenii.

To wszystko czeka na młodzież od 28 grudnia 2013 roku do 1 stycznia 2014 roku. W tych dniach wspólnota z Taizé zaprasza na kolejne Spotkanie Młodych, tym razem w Strasburgu. Można się na nie zapisywać we wyznaczonych punktach przygotowań (szczegóły podane poniżej). Aby wziąć udział w wyjeździe, należy przede wszystkim chcieć, ale też uczestniczyć w cotygodniowych spotkaniach.

– U nas spotkania odbywają się cały rok. Te przed samym wyjazdem mają trochę inny charakter, bo musimy omawiać sprawy organizacyjne, ale i tak modlitwa jest w nich zawsze najważniejsza – mówi Paulina Zawiszewska z parafii Wniebowzięcia NMP w Gliwicach. A jak one wyglądają? – Staramy się jak najlepiej odwzorować atmosferę Taizé, dlatego zaczynamy od wspólnych śpiewów, a potem są psalm i czytanie. Jako że nasze spotkania odbywają się w piątek, więc w chwili ciszy możemy skupić się na podsumowaniu całego tygodnia. Na koniec są modlitwa wstawiennicza i ponownie śpiewy – mówi Paulina.

Wyjazd przeznaczony jest przede wszystkim dla młodych ludzi w wieku 16–35 lat. Niepełnoletni muszą przedstawić pisemną zgodę rodziców, a 16-latki mogą jechać wyłącznie z opiekunem powyżej 20. roku życia. Uczestnicy będą zakwaterowani na terenie Francji i Niemiec, w rodzinach oraz w salach gimnastycznych lub parafialnych. Koszt samego udziału dla Polaków wynosi 55 euro (bez kosztów przejazdu), co zawiera wyżywienie czy przejazdy komunikacją na miejscu. W karcie zgłoszenia osobistego, którą otrzymuje się w punktach przygotowań, należy również zaznaczyć, jaką formą uczestnictwa jest się najbardziej zainteresowanym. Istnieją cztery możliwości: uczestnictwo w życiu parafii czyli modlitwy w parafiach oraz w halach czy udział w popołudniowych grupach biblijnych, spotkaniach dla poszczególnych krajów; animowanie spotkań w małych grupach, czyli przygotowywanie modlitw w parafiach i małych grupach; grupa pracy, czyli m.in. pomoc w wydawaniu posiłków czy kierowaniu ruchem; oraz chór, gdzie konieczna jest umiejętność czytania nut.

Inną formą uczestnictwa jest wolontariat. – Osoby chętne muszą to, oczywiście, zgłosić w swoich punktach przygotowań. Wyjeżdżają do Strasburga dwa dni wcześniej, czyli 26 grudnia, i pomagają braciom ze wspólnoty w ostatnich przygotowaniach – mówi Anna Stefanowicz, pomocnik w diecezji. Wolontariusze zajmują się przede wszystkim sprawami organizacyjnymi, m.in. przyjmowaniem i zakwaterowaniem uczestników w parafiach czy dystrybucją posiłków.

Podczas spotkania dni zaczynają się od porannej modlitwy w parafiach. W południe i wieczorem odbywają się one w większych kościołach czy halach, a po południu młodzi uczestniczą w grupach biblijnych lub w spotkaniach w różnych miejscach Strasburga.

Punkty przygotowań w diecezji gliwickiej

  • parafia Wszystkich Świętych w Gliwicach, ul. Kościelna 4, kaplica św. Jadwigi, spotkania w czwartki o godz. 19.15,
  • parafia Wniebowzięcia NMP w Gliwicach, ul. Kozielska 29, spotkania w piątki o godz. 20,
  • parafia św. Jana Chrzciciela w Zabrzu-Biskupicach, ul. Bytomska 37, kaplica, spotkania w soboty o godz. 20.

Ostateczny termin zapisów to 17 listopada.

Więcej informacji na stronie: www.taize.fr/pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy