Nowy numer 3/2021 Archiwum

Smaki i klimat śląskiej kuchni

Tym razem Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza do… kuchni. Tej dawnej, którą pamiętamy z dzieciństwa i odwiedzin u dziadków.

Wernisaż wystawy „Przy kuchennym stole – wnętrza i smaki kuchni śląskiej” odbędzie się 15 listopada (w budynku przy ul. W. Korfantego 34). Ekspozycja pokazuje różnicę pomiędzy naszą dzisiejszą kuchnią a kuchnią końca XIX czy początku XX wieku. Zobaczymy wnętrza urządzane według tradycji regionu i obowiązującej mody. W pomieszczeniach, które miały tylko dwie izby, kuchnia spełniała zupełnie inną rolę niż w obecnych mieszkaniach. Toczyło się w niej codzienne życie rodzinne. Z czasem zmieniał się i wystrój kuchni, i jej funkcja.

Wraz ze zmianą budownictwa i nowoczesnymi mieszkaniami w blokach zmieniło się też przeznaczenie i wygląd poszczególnych pomieszczeń. W kuchniach stare, duże byfyje zastąpiły kuchenne szafki. A wielkie kaflowe piece wyparły małe kuchenki gazowe lub elektryczne. Pojawiły się też nowe sprzęty, takie jak lodówka, zmywarka, roboty kuchenne…Wystawa, która będzie prezentowana w bytomskim muzeum pokazuje, jak od XIX wieku do lat współczesnych zmieniało się to pomieszczenie, które kojarzy nam się z zapachami ulubionych potraw, a czasem klimatem rodzinnych spotkań przy stole.

Na wystawie zobaczymy aranżacje takich starych kuchni z dawnymi naczyniami, serwetkami czy makatkami, które się w nich znajdowały. A dzięki współpracy muzeum i IKEA Katowice również kuchnię współczesną, zupełnie inną, bo nastawioną na nowoczesność i funkcjonalność.

Wystawa będzie czynna do 27 kwietnia przyszłego roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama