Nowy numer 20/2022 Archiwum

Arka płynie dalej

Niech świątynia daje nową siłę, niech da nam poczucie, że warto się jej trzymać jak łodzi zmierzającej w dobrym kierunku – mówił w homilii w rocznicę poświęcenia kościoła bp Jan Kopiec.

6 października wspólnota z parafii NMP Matki Kościoła przeżywała 25-lecie konsekracji świątyni. Uroczystej Sumie przewodniczył biskup gliwicki Jan Kopiec. W koncelebrze wzięło udział osiemnastu kapłanów pochodzących z parafii lub z nią związanych, m.in. ks. Eugeniusz Kozok, dziekan dekanatu Bytom-Miechowice, do którego należy Helenka.

W homilii bp Kopiec zwrócił uwagę na wysiłek ludzi podejmowany w czasie budowy kościoła. – Ilekroć mówimy o pracy rąk ludzkich i łączymy ją z Bożymi darami, zawsze mamy świadomość, że wybraliśmy dobrą drogę, że idziemy w dobrym kierunku, gdzie stawką jest nasza doskonałość, nasza świętość – mówił biskup gliwicki. Opowiedział również o swoich prywatnych wspomnieniach związanych z budową tej świątyni: – Byłem wikariuszem w Rokitnicy i pamiętam, ile było zabiegów o kościół na osiedlu Helenka. Wiem, ile było rozmów w latach 70., ile uczynili proboszczowie - Rokitnicy, ks. Apolinary Czekański, i Stolarzowic, ks. Bogusław Deyk.

– Duchowym przygotowaniem do jubileuszu były Misje Święte, prowadzone przez ojców redemptorystów z Gliwic. Natomiast pół roku trwał remont dolnej części kościoła, gdzie znajduje się sala, w której odbywać się mogą spotkania różnych grup, ale i konferencje czy przedstawienia teatralne – mówi ks. proboszcz Krystian Sznura. Tam też znajduje się wystawa zdjęć ze wszystkich etapów budowy kościoła. Na 8 października, w dokładną rocznicę konsekracji kościoła, zaplanowana została całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, dziękczynienie parafian za dar świątyni.

Budowy kościoła, po otrzymaniu zgody w 1978 roku, podjął się ks. Herman Piechota, pierwszy proboszcz na Helence. Dzięki wysiłkowi mieszkańców osiedla, 8 października 1988 roku biskup opolski Alfons Nossol dokonał konsekracji świątyni. Budynek kształtem przypomina arkę, a forma nawiązuje do kaplicy Le Corbusiera w Ronchamp we Francji.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama