Właśnie obchodzimy 100. rocznicę urodzin ks. Wacława Schenka. Jest to dobra okazja, żeby przypomnieć postać tego wybitnego śląskiego kapłana.
W parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie ks. Schenk pracował od 1957 do 1982 roku, w sobotę, 28 września odprawiona zostanie Eucharystia, a wcześniej planowana jest modlitwa przy jego grobie. Ważnym punktem tych obchodów będzie sympozjum poświęcone obrazowi-ikonie Matki Bożej Bytomskiej. – Będzie się ono skupiało na średniowiecznym obrazie Bytomskiej Madonny, który ks. prof. Schenk, wielki czciciel Maryi, na początku lat 70. dzięki usilnym staraniom i osobistemu zaangażowaniu zdołał po upływie ponad wieku odzyskać dla parafii mariackiej z zamiarem umieszczenia go w kościele – wyjaśnia Henryka Andrzejczak, która jest jedną z organizatorów sympozjum. – Przypomnienie tych faktów ma być wstępem do wypełnienia planów ks. prof. Schenka, których nie dane mu było zrealizować, a które w parafii podjęto niedawno właśnie w kontekście stulecia jego urodzin i odradzającego się kultu Maki Bożej Bytomskiej.
Sympozjum odbędzie się w domu katechetycznym parafii Wniebowzięcia NMP. Rozpocznie się o godz. 14.00. W programie są trzy wystąpienia: godz. 14.15 – bp Jan Kopiec: „Przybliżenie sylwetki ks. prof. Wacława Schenka”, godz. 14.45 – Henryka Andrzejczak, autorka licznych publikacji na temat historii obrazu: „Madonna bytomska – dzieje obrazu i kultu”, godz. 15.15 – Anna Szadkowska, diecezjalny konserwator zabytków: „Sposób przedstawienia Maryi w bytomskim wizerunku”.
Następnie o godz. 16.30 zaplanowana jest modlitwa przy grobie ks. Wacława Schenka na cmentarzu parafialnym przy ul. Powstańców Śląskich. Później w kościele Wniebowzięcia NMP o godz. 17.30 – nabożeństwo do Matki Bożej Bytomskiej, a po nim o godz. 18.00 – Eucharystia pod przewodnictwem bpa Jana Kopca.