Nowy numer 3/2021 Archiwum

Każdy ma swój Everest

Gimnazjum nr 20 w Zabrzu-Biskupicach to pierwsza szkoła w kraju im. Polskich Himalaistów. Z tej okazji 20 września odwiedzili ją przedstawiciele polskiego alpinizmu i himalaizmu.

Uroczystość nadania szkole imienia rozpoczęła się Eucharystią w kościele Jana Chrzciciela, którą sprawował ks. dziekan Jan Matysek. W kazaniu przytoczył słowa bł. Jana Pawła II, że góry są obrazem ludzkiego ducha, chcącego wznosić się wyżej i wyżej ku Bogu. Następnie ks. Matysek poświęcił sztandar z hasłem: „Każdy ma swój Everest”. Po Mszy św. wszyscy uczestnicy przeszli ulicami Biskupic do szkoły.

– Pragniemy, aby młodzież uczyła się od polskich himalaistów postawy wytrwałości, konsekwencji dążenia do celu czy umiejętności pokonywania słabości – mówił Marcin Kłak, dyrektor Gimnazjum nr 20, które przyjęło imię Polskich Himalaistów. Krótkie przemówienia wygłosili również m.in. Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, Ignacy Nendza, działacz Klubu Wysokogórskiego w Katowicach oraz Franciszek i Jan, synowie himalaisty Macieja Berbeki tragicznie zmarłego w marcu podczas wyprawy na Broad Peak.

Prezes Polskiego Związku Alpinizmu Janusz Onyszkiewicz, odpowiedział na pojawiające się pytanie: Co tak naprawdę ciągnie ludzi w góry? – Najczęściej jest to potrzeba wychodzenia poza własne środowisko, poza własne możliwości. Jednak człowiek nie musi się wspinać na Everest czy aspirować do Nagrody Nobla, ale wyznaczać sobie Każdy ma swój Everest   Uczniowie klasy trzeciej w prawdziwych kombinezonach używanych przez himalaistów podczas wypraw Agnieszka Kliks mniejsze cele i je sumiennie realizować. Chciałbym, aby uczniowie zachęceni przykładem swoich patronów, mieli taki sam hart ducha jak oni i gotowość czynienia rzeczy, które dla innych mogą być niemożliwe, ale są do zrobienia – mówił.

Na koniec dyrektor Marcin Kłak z prezesem Januszem Onyszkiewiczem wręczyli akty nadania patronów poszczególnym klasom. – My dostaliśmy za patrona Jerzego Kukuczkę, o którym będziemy w przyszłym tygodniu rozmawiać na lekcjach – mówił jeden z uczniów trzeciej klasy i dodał, że jego marzeniem jest wyruszyć na prawdziwą wyprawę w góry.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama