Nowy numer 3/2021 Archiwum

Tematy na początek roku

Katecheza, finanse, rady duszpasterskie, ewangelizacja – to niektóre tematy konferencji dla księży, poświęconej aktualnym problemom duszpasterskim w diecezji.

Odbyła się ona w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach 9 września. Wzięli w niej udział trzej biskupi: bp Jan Kopiec, bp Gerard Kusz i bp Jan Wieczorek oraz kapłani z różnych stron diecezji. Podobne spotkanie odbędzie się następnego dnia dla księży, którzy wybrali drugi termin.

O relację poprosiliśmy bp. Gerarda Kusza. – Konferencja jak zwykle na początku roku duszpasterskiego poświęcona była bieżącym sprawom, dotyczącym działalności Kościoła w naszej diecezji – wyjaśnił.  – Problemy jakie poruszono, oczywiście były związane z wychowaniem, katechezą, ze stosunkami w szkołach między katechetami, uczniami i nauczycielami. Nawiązując do tegorocznego Tygodnia Wychowania pt. „Wychowywać do wartości” bp Gerard Kusz podkreślił, że chodzi o to, żeby dla nas taką wartością podstawową był zawsze człowiek, czyli uczeń, katecheta, nauczyciel, żeby księża nie uciekali od ludzi, potrafili być dla nich otwarci, odnosili się z szacunkiem i zawsze byli skłonni do rozmowy i dialogu.

Drugim podjętym problemem, dosyć ważnym w jego ocenie, były zagadnienia finansowe diecezji. W związku z dyskusją nad 0,5 proc. podatku na Kościół ks. Bernard Koj, ekonom kurii przedstawił szczegółowo, jak wyglądają sprawy finansowe w diecezji. – Tutaj na podkreślenie zasługuje jego uwaga, że to wszystko brzmi ładnie, ale przyjąć trzeba, że praktycznie można liczyć na 30 proc. tych, którzy regularnie chodzą do Kościoła, że oni będą z tego zobowiązania się wywiązywali – relacjonuje bp Kusz. – Natomiast co do pozostałej reszty wiernych, to jest pytanie, jak się ustosunkują. W związku z tym pewne potrzeby i działania, które podejmuje Kościół w ramach Caritas, ochrony zabytków i różnej działalności kulturalnej stają pod znakiem zapytania.

Na konferencji podjęto też problem rad duszpasterskich, które w parafiach działają różnie. – W niektórych dobrze, w niektórych są to takie rady, po których widać, że proboszcz je organizuje, jak biskup przyjeżdża na wizytację – mówi bp Kusz. W sobotę 14 września w Licheniu rozpocznie się I Krajowy Kongres Parafialnych Rad Duszpasterskich i w związku z tym dyrektor wydziału duszpasterskiego kurii ks. dr Krystian Piechaczek przedstawił ich problematykę oraz zachęcił, żeby pracę tych rad ożywić. Przypomniał, że mija kolejna kadencja i jesienią w większości parafii będzie trzeba dokonać wyborów.  

Szczegółowe dane, dotyczące katechezy szkolnej księżom przedstawili ks. Tadeusz Hryhorowicz i ks. Adam Spałek z wydziału katechetycznego kurii.

Podęto też temat przeżywania Roku Wiary. W diecezji planowane jest spotkanie, na którym będzie obecny bp Grzegorz Ryś z Krakowa, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji działającego w ramach Konferencji Episkopatu Polski.  W naszej diecezji to dzieło prowadzi ks. Artur Sepioło. Ma być przedstawione podsumowanie, co Rok Wiary dał parafiom, czego Kościół diecezjalny się spodziewał, co zostało podjęte, a co wymaga dalszej pracy.

Mówiono też o możliwości wykorzystywania informatyki w komunikacji diecezjalnej.

Pytań i dyskusji nie było.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama