Nowy numer 21/2018 Archiwum

Jak król spędził te dwa dni?

Jan III Sobieski zatrzymał się w Gliwicach w drodze na Wiedeń. Jak wyglądała ta wizyta? Jak witano tu monarchę?

Szczegóły dotyczące pobytu króla można poznać dzięki wystawie, która prezentowana jest na rynku. Muzeum w Gliwicach upamiętniło w ten sposób 330. rocznicę odsieczy wiedeńskiej. Ekspozycja zatytułowana „Venimus* Vidimus* et Deus Vicit* Jan III Sobieski w Gliwicach, w drodze pod Wiedeń Anno Domini 1683” opisuje jak przebiegały te dwa dni 22 i 23 sierpnia.

Z informacji umieszczonych na planszach dowiadujemy się, że wjeżdżającego do miasta króla powitała salwa z 28 armat i bicie kościelnych dzwonów. Przy Bramie Bytomskiej ozdobionej jak łuk triumfalny, ukląkł i ucałował krzyż podany przez proboszcza parafii Wszystkich Świętych. Dokonał przeglądu armii, a następnie wziął udział w nabożeństwie w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Następnego dnia rano napisał trzy listy – do Marysieńki oraz papieża Innocentego II i Leopolda I, informując ich o postępach marszu. Wziął udział w uroczystości chrztu dwóch muzułmanów ze swojego orszaku, a następnie wyruszył w kierunku Rud Raciborskich.

Kurator wystawy Anna Kulczyk, informuje, że obok tekstów i ikonografii dotyczącej tego wydarzenia, na planszach znalazły się też reprodukcje unikalnych dokumentów, takich jak dokument dla opata rudzkiego, poręczający zaciągnięcie pożyczki na wyżywienie wojsk królewskich w 1683 r. czy metryka chrztu muzułmanów z taboru królewskiego zachowana w kościele pw. Wszystkich Świętych. Z wystawą można zapoznać się do 23 września.


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • Roman_Lekapenos
    04.09.2013 23:04
    Do Innocentego II nie mógł pisać, bo ten żył zdaje się w XII stuleciu :-)
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma