Nowy numer 33/2018 Archiwum

Idą szlakiem Sobieskiego

Po drodze z Krakowa na Kahlenberg zatrzymają się w Bytomiu, Tarnowskich Górach, Gliwicach i Rudach.

Wyruszył marsz Szlakiem Sobieskiego pod hasłem „Victoria in unitate” (Zwycięstwo w jedności). Śladem wojsk, które 330 lat temu dotarły na podwiedeńskie wzgórze Kahlenberg, gdzie stoczyły zwycięska bitwę. Chcą przejść dokładnie tą drogę, którą wtedy przebyły wojska królewskie. Szlak z Krakowa do Wiednia o długości 520 kilometrów zamierzają pokonać w ciągu dwóch tygodni.

Dla upamiętnienia tego wydarzenia po drodze będą sadzić lipy - szesnaście drzewek, ostatnie na Kahlenbergu. Na trasie będą zatrzymywać się w miejscach związanych z marszem króla Jana III Sobieskiego na Wiedeń. We wtorek, 27 sierpnia wieczorem mają dotrzeć do Bytomia, gdzie zostanie posadzona jedna z pamiątkowych lip. Następnego dnia w południe piechurzy będą witani w Tarnowskich Górach, a wieczorem w Gliwicach, gdzie zostanie zasadzone kolejne pamiątkowe drzewko. Rano 29 sierpnia wyruszą w kierunku Raciborza, zatrzymując się po drodze jeszcze w Rudach. Tam również na pamiątkę marszu będzie rosła lipa przypominająca o odsieczy wiedeńskiej.

Na wzgórze Kahlenberg chcą dotrzeć 8 września, żeby wziąć udział w obchodach 330. rocznicy zwycięstwa wojsk sprzymierzonych nad wojskami Kara Mustafy.

Więcej informacji na temat wyprawy można znaleźć TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma