Kolaż kultur

W Tarnowskich Górach rozpocznie się festiwal poświęcony tradycji żydowskiej, który potrwa do niedzieli. Pierwszy wykład już jutro.

Od 23 do 25 sierpnia będzie trwał Kolaż Kultur. Impreza powstała z inicjatywy Tarnogórskiej Fundacji Kultury i Sztuki w 2005 roku w ramach projektu „Tarnogórzanie dla Pamięci”. Projekt ten jest cyklem działań chroniących dziedzictwo i pamięć wielokulturowej historii Tarnowskich Gór. Autorzy chcą w ten sposób upamiętnić przede wszystkim społeczności, których już nie ma – Niemców i Żydów.

W tym roku festiwal po raz kolejny będzie poświęcony tradycji żydowskiej. Uczestników tego niecodziennego wydarzenia czeka wiele atrakcji, m.in. spacer po mieście, koncerty, warsztaty, wykłady a także przedstawienie. Impreza rozpocznie się dzień wcześniej wykładem towarzyszącym profesora Ryszarda Koziołka nt. „Humanistyka jako zdrada kultury rodzinnej”, który odbędzie się 22 sierpnia o godz. 19.00 w Galerii „Inny Śląsk”.

Otwarcie festiwalu nastąpi 23 sierpnia wraz z wernisażem wystawy o wielokulturowości - to także w Galerii „Inny Śląsk” o godz. 18.00. Sobota rozpocznie się o godz. 16.00 wykładem, następnie przewidziany jest spacer i przedstawienie muzyczne.

Niedzielne popołudnie natomiast (od godz. 15.00 do 18.00) można spędzić na placu, gdzie dawniej stała synagoga, na warsztatach tańców żydowskich. Będzie również możliwość skosztowania kuchni żydowskiej. Festiwal kończy się w Pałacu w Rybnej koncertem Kwintetu Śląskich Kameralistów o godz. 19.00 (to jedyne wydarzenie w programie festiwalu, które nie jest bezpłatne).   


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..