Nowy numer 3/2021 Archiwum

Metropolitalny odpust w Rudach

W Rudach 15 sierpnia odbędzie się metropolitalny odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Gościem specjalnym uroczystości będzie arcybiskup Jan Graubner, metropolita ołomuniecki.

W tym roku diecezja gliwicka świętuje 15. rocznicę przywrócenia Kościołowi Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego, zwanego też Starym Opactwem. Stanowi on całość architektoniczną z  kościołem Wniebowzięcia NMP – sanktuarium Matki Bożej Pokornej, który z kolei w 2009 roku otrzymał tytuł bazyliki mniejszej.  

Biskup gliwicki Jan Kopiec już w lipcu zaprosił do udziału w tegorocznym odpuście. „Przed rokiem zainaugurowany został obchód uroczystości Wniebowzięcia NMP w naszym diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach w wymiarze całej metropolii górnośląskiej. Nadal pragniemy trwać w naszym zawierzeniu naszej Matce i zamanifestować nasze przywiązanie do przekazanej Metropolitalny odpust w Rudach   Plan sytuacyjny, przygotowany na odpust Stare Opactwo w Rudach zachęty, by każdego roku w tym świętym dniu zaczerpnąć nowych sił duchowych do trwania na dobrej drodze, wyznaczonej nam przez Wszechmogącego Boga. Podobnie i w tym roku nie może zabraknąć naszej odpowiedzi i potwierdzenia w przywiązaniu do wielkich tajemnic naszego zbawienia. W tym wysiłku przewodzi nam Najświętsza Maryja Panna, Matka naszego Zbawiciela. Jej na nowo polecamy wszystkie sprawy naszego niełatwego życia, zwłaszcza ustawiczne umacnianie pokoju i wzajemnej zgody między nami” – czytamy w zaproszeniu.

Eucharystii na dziedzińcu Starego Opactwa o 11.00 przewodniczyć będzie abp Jan Graubner, metropolita ołomuniecki. Koncelebrować będą arcybiskupi i biskupi oraz kapłani metropolii górnośląskiej. Po południu o 15.00 nieszporom w bazylice przewodniczyć będzie ks. Gotfryd Fesser, penitencjarz sanktuarium.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama