Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Chińczycy na warsztatach w Zabrzu

Parafia św. Anny w Zabrzu gościła siostry zakonne i kleryków z Azji.

Młodzi Chińczycy uczestniczyli w zajęciach, działającej na jej terenie Śląskiej Szkoły Ikonograficznej, którą kieruje ks. dr hab. Dariusz Klejnowski-Różycki. W grupie były siostry zakonne – Maria (Guan Yane) i Teresa (Li Xiaomin) oraz kleryk Piotr (Wang Mengliang) i diakon Jan (Hou Yongwang). Podczas letnich warsztatów uczyli się pisać swoje pierwsze ikony, przedstawiające twarz Chrystusa.

Śląska Szkoła Ikonograficzna współpracuje ze Stowarzyszeniem Sinicum im. Michała Boyma SJ, kształcąc w sztuce ikonopisarskiej kleryków, księży i siostry zakonne z Chin. Wspiera w ten sposób rozwój Kościoła w tym kraju.

– W Chinach nie można wyświęcić biskupów i księży, nie możemy nosić sutanny ani habitów, co wyjaśnia dlaczego nasze siostry nie noszą habitów, nie możemy uczcić Ewangelii w żaden sposób oraz nie możemy zorganizować spotkań z młodzieżą – opowiadał kleryk Piotr podczas niedzielnej Eucharystii w kościele św. Anny.

Chińczycy na warsztatach w Zabrzu   Wystawa w domu parafialnym św. Anny w Zabrzu Dominika Macha Piotr i Jan przyjechali do Polski na studia, by uczyć się teologii i zostać kapłanami diecezjalnymi. Jeden z nich studiuje u dominikanów w Krakowie, drugi u werbistów w Pieniężnie. Siostry należą do bezhabitowego Zgromadzenia św. Józefa (jest to zgromadzenie lokalne na prawach diecezjalnych, gdyż tylko takie mogą istnieć w Chinach). W Warszawie w Ośrodku Sztuki Dekoracyjnej i Użytkowej uczą się rzeźby i malarstwa, szczególnie estampażu, starej chińskiej techniki zdobienia.

– Ciekawe jest to, że sztuki chińskiej nie uczą się w swoim kraju, a właśnie w Polsce. Ale w Warszawie mamy dobrych specjalistów z tej dziedziny – wyjaśniał ks. Klejnowski-Różycki. Siostry w  swoich dziełach przedstawiły również sztukę malowania bambusów, która z niezwykłą precyzją ukazuje, jak jednym pociągnięciem pędzla można przedstawić wszystkie cienie i całe piękno tej rośliny.

Wystawę malarstwa i ikon autorstwa chińskich gości można było oglądać w domu parafialnym w niedzielę 28 lipca. Pomogła im ona zebrać fundusze na pobyt i studia w Polsce.   

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy