W zabrzańskim Teatrze Nowym wręczono statuetki patrona miasta, św. Kamila.
W tym roku kapituła wyróżnienia postanowiła uhonorować dwie osoby i jedną instytucję – Łucję Bartoszewską, Janusza Honkowicza oraz zabrzański oddział Polskiego Czerwonego Krzyża.
Od 1996 roku św. Kamil jest patronem Zabrza. Wybór tego świętego ma podkreślać nowoczesny charakter miasta, które z aglomeracji przemysłowej i górniczej stało się prężnym ośrodkiem naukowym i medycznym. Właśnie w Zabrzu ma swoją kolebkę Śląski Uniwersytet Medyczny, tam znajduje się znane Śląskie Centrum Chorób Serca, gdzie śp. prof. Zbigniew Religa dokonał pierwszego w naszym kraju przeszczepu serca. Obecnie w ośrodku prowadzone są badania nad pierwszym polskim sztucznym sercem oraz biologiczną zastawką serca. W Zabrzu znajduje się także szereg klinik medycznych, w których wdrażane są najnowsze techniki lecznicze.
Wyróżnienie św. Kamila przyznawane jest w Zabrzu od 2001 roku z inicjatywy prof. Bolesława Pochopienia, ówczesnego przewodniczącego Rady Miejskiej. Przyznawane jest lekarzom, naukowcom, duchownym, społecznikom, a także instytucjom, firmom i stowarzyszeniom, których działalność i dobroczynność zyskała szacunek i wdzięczność zabrzan. Do tej pory przyznano 35 takich wyróżnień.
Łucja Bartoszewska, psycholog, od lat zaangażowana w ruchu hospicyjnym, jest prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych "Hospicjum" im. Matki Teresy w Zabrzu. W laudacji podkreślono, że nigdy nie jest obojętna na ludzkie cierpienie i każdy, kto potrzebuje pomocy, zwłaszcza w sytuacji terminalnej choroby, może liczyć na jej pomoc i poświęcenie. Kolejnym wyróżnionym został Janusz Honkowicz, wieloletni prezes Górnośląskiej Spółki Gazowniczej (nagrodę odebrał jego syn Sławomir Honkowicz). W uzasadnieniu podkreślono wkład J. Honkowicza w działalność dobroczynną i charytatywną. Dzięki niemu Śląskie Centrum Chorób Serca zostało wyposażone w nowoczesny sprzęt medyczny. Jedyną instytucją wyróżnioną podczas tegorocznej gali był zabrzański oddział PCK, który istnieje od 1919 roku, a nagrodę odebrał prezes Janusz Langner. Obecnie do zabrzańskiego PCK należy około 300 członków, z czego większość stanowią ludzie młodzi. Zabrzański PCK to także pięć klubów honorowych dawców krwi, szesnaście szkolnych kół oraz jeden oddział ratownictwa.
Wyróżnienia św. Kamila wręczyli Katarzyna Dziuba, wiceprezydent Zabrza, oraz Marian Czochara, przewodniczący Rady Miejskiej. Obecna była również sekretarz miasta Ewa Weber, a także poprzedni laureaci wyróżnienia i zaproszeni goście. – Chylę czoła przed tegorocznymi laureatami i wierzę, że nigdy nie zabraknie w Zabrzu ludzi oraz instytucji, które będą zasługiwały na to wyróżnienie – powiedziała Katarzyna Dziuba.
Galę uświetnił występ zespołu Flow Connection pod kierownictwem znakomitego muzyka i wykładowcy Katowickiej Akademii Muzycznej Jerzego Skalskiego. W niedzielę 14 lipca w kościele św. Kamila odprawiona została Msza św. w intencji Zabrza i jego mieszkańców.