Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Zębowiczanie w Rudach

Prawie 70 pielgrzymów z Zębowic (diec. opolska) przyjechało 13 lipca na pielgrzymkę do Matki Bożej Pokornej w Rudach.

Mszy św. przewodniczył biskup senior Jan Wieczorek. Związki Rud z Zębowicami są dość szczególne. Pierwszy książę raciborski zmarł w 1834 roku właśnie w Zębowicach, gdzie przebywał na polowaniu. W Rudach znajduje się także wyjątkowa rzeźba Chrystusa cierpiącego z 1505 roku, która pochodzi z drewnianego kościoła w Zębowicach.

W homilii bp Jan Wieczorek podkreślił, że przed tym obrazem modlił się młody ksiądz Karol Wojtyła, który w pobliskich Stodołach odwiedzał swoją jedyną krewną Stefanię Wojtyłową. – Podczas wakacji pieszo chodził kilka kilometrów, aby tu się modlić. Kopię tego cudownego obrazu, która wisi w domu metropolity kolońskiego, podziwiał także papież Benedykt XVI, kiedy przebywał tam z wizytą – powiedział biskup senior. Podkreślił, że nic tak nie zbliża do Boga jak pokora. – A Maryja zostawiła nam wspaniały przykład takiej właśnie postawy wobec Boga, który zawsze pokornych wywyższa, a sprzeciwia się pysznym – podkreślił biskup senior.

Pielgrzymów przywitał ks. Jan Rosiek, dyrektor zespołu klasztorno-pałacowego w Rudach. Przybliżył historię miejsca i cudownego obrazu, a po Mszy oprowadził po ogrodzie i samym obiekcie. Wszystkich zachwyciła niezwykle barwna i ciekawa opowieść ks. Jana Rośka o Rudach i znaczeniu, jakie miały w historii Górnego Śląska. Pielgrzymkę zorganizował Gerard Wons, były dyrektor zębowickiego gimnazjum. – Była to nasza pierwsza wizyta w tym miejscu, ale z pewnością nie ostatnia – podkreślił G. Wons.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy