Nowy numer 39/2020 Archiwum

Srebrem pisane

W Tarnowskich Górach rozpoczął się międzynarodowy plener artystyczny, w którym biorą udział malarze, rzeźbiarze, graficy, muzycy, a nawet krytyk sztuki.

Dziesięciu polskich i węgierskich artystów uczestniczy w trzeciej edycji Międzynarodowego Interdyscyplinarnego Pleneru Artystycznego „Srebrem Pisane”. Inspiracji dla swoich twórczych działań będą szukać w Tarnowskich Górach i okolicach. W czasie kilkudniowego pobytu w mieście gwarków odwiedzą podziemia Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolnię „Czarnego Pstrąga”. Będą również w Skansenie Maszyn Parowych, kompleksie zamkowym w Starych Tarnowicach, Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim oraz w Świerklańcu, gdzie poznają m.in. zabytkowy kościół znajdujący się w parku.

Plener organizuje Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, a prowadzi go prof. Werner Lubos, który podkreśla, że ideą tego interdyscyplinarnego spotkania twórców jest zetknięcie podziemnej przestrzeni - żywego zabytku i źródła ciągłej inspiracji - z tym, co znajduje się na powierzchni.

Pierwsze pomysły i szkice artyści zaprezentują już 17 lipca podczas wystawy roboczej połączonej z wernisażem w Galerii „Pod-Nad” w Tarnowskich Górach. Następnie rozjadą się do domów, by we wrześniu ponownie wrócić do Tarnowskich Gór. Wtedy w czasie „Tarnogórskich Gwarków” otwarta zostanie duża wystawa poplenerowa w Galerii „Pod Kopułą” na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama