Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Drewniane kościoły Górnego Śląska

W najbliższy poniedziałek w Starym Opactwie w Rudach otwarta zostanie wystawa prezentująca drewnianą architekturę sakralną.

Wystawa zatytułowana „Kościoły drewniane Górnego Śląska” otwarta zostanie 15 lipca o godzinie 18. w auli im. bł. Jana Pawła II (wejście od strony bazyliki). Można na niej zobaczyć prawdziwe perełki architektoniczne. Szlak Architektury Drewnianej w województwie śląskim ma długość 1060 km i obejmuje 93 zabytkowe obiekty i zespoły architektury drewnianej. Należą do nich kościoły, kaplice, dzwonnice, chałupy, karczmy, leśniczówki, pałacyk myśliwski, skanseny i obiekty gospodarcze – młyn wodny i spichlerze.

Kościoły drewniane na Górnym Śląsku stanowią szczególną i uprzywilejowaną grupę zabytków architektury drewnianej. Pełnią rolę kościołów parafialnych, filialnych, odpustowych i pątniczych. Wznoszono je od chwili wprowadzenia chrześcijaństwa, najliczniej w XVII i XVIII w., zwłaszcza na terenach zasobnych w lasy.

Na przestrzeni wieków na Górnym Śląsku istniało kilkaset kościołów drewnianych, ale uległy one, w wyniku reformacji, sekularyzacji dóbr kościelnych i ostatnich wojen światowych, zniszczeniu, spaleniu, przeniesieniu w inne miejsce lub zostały zastąpione kościołami murowanymi. Szczegółowe informacje na temat architektury drewnianej Górnego Śląska znajdziemy na www.kosciolydrewniane.eu i www.perlykultury.pl.

Wystawę prezentowaną w Starym Opactwie można zwiedzać w niedziele w godzinach od 13.30 do 17.30. Więcej informacji na stronie www.rudy-opactwo.pl (tam też można rezerwować terminy zwiedzania w pozostałe dni tygodnia dla grup zorganizowanych).


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma