W najbliższy poniedziałek w Starym Opactwie w Rudach otwarta zostanie wystawa prezentująca drewnianą architekturę sakralną.
Wystawa zatytułowana „Kościoły drewniane Górnego Śląska” otwarta zostanie 15 lipca o godzinie 18. w auli im. bł. Jana Pawła II (wejście od strony bazyliki). Można na niej zobaczyć prawdziwe perełki architektoniczne. Szlak Architektury Drewnianej w województwie śląskim ma długość 1060 km i obejmuje 93 zabytkowe obiekty i zespoły architektury drewnianej. Należą do nich kościoły, kaplice, dzwonnice, chałupy, karczmy, leśniczówki, pałacyk myśliwski, skanseny i obiekty gospodarcze – młyn wodny i spichlerze.
Kościoły drewniane na Górnym Śląsku stanowią szczególną i uprzywilejowaną grupę zabytków architektury drewnianej. Pełnią rolę kościołów parafialnych, filialnych, odpustowych i pątniczych. Wznoszono je od chwili wprowadzenia chrześcijaństwa, najliczniej w XVII i XVIII w., zwłaszcza na terenach zasobnych w lasy.
Na przestrzeni wieków na Górnym Śląsku istniało kilkaset kościołów drewnianych, ale uległy one, w wyniku reformacji, sekularyzacji dóbr kościelnych i ostatnich wojen światowych, zniszczeniu, spaleniu, przeniesieniu w inne miejsce lub zostały zastąpione kościołami murowanymi. Szczegółowe informacje na temat architektury drewnianej Górnego Śląska znajdziemy na www.kosciolydrewniane.eu i www.perlykultury.pl.
Wystawę prezentowaną w Starym Opactwie można zwiedzać w niedziele w godzinach od 13.30 do 17.30. Więcej informacji na stronie www.rudy-opactwo.pl (tam też można rezerwować terminy zwiedzania w pozostałe dni tygodnia dla grup zorganizowanych).