Nowy numer 21/2018 Archiwum

Gliwickie okno życia zamknięte

Okno życia w Gliwicach musi zmienić lokalizację. Ponad trzy lata funkcjonowało przy domu Sióstr Szkolnych de Notre Dame przy ul. Górnych Wałów w Gliwicach.

Obecnie siostry opuściły Gliwice, nie ma więc kto czuwać dzień i noc, czekając na alarm, że ktoś pozostawił tam noworodka.

– Udało się znaleźć wspólnotę sióstr, która podejmie to wyzwanie – z jednej strony modlitwy w intencji życia, z drugiej do czuwania przy oknie życia. Musi jednak minąć jeszcze kilka tygodni, zanim to nowe miejsce zostanie przygotowane – wyjaśnia ks. Rudolf Badura, dyrektor Caritas Diecezji Gliwickiej.

Przez ponad 3 lata istnienia okna życia w Gliwicach pozostawiono w nim dwójkę dzieci. Pierwszemu chłopcu, który znalazł się tu 20 maja 2010 roku, siostry dały na imię Karol. Drugiego chłopca pozostawiono 11 września 2012 roku, a siostry nadały mu imię Jan.

Dzieci pozostawione w gliwickim oknie życia już trafiły do adopcji. Policja nie wszczyna dochodzenia, które miałoby na celu ustalenie rodziców niemowląt. Noworodki, które pozostawiono w oknie życia w Gliwicach, były zdrowe i zadbane. – Z pewnością nie była to dla matek łatwa decyzja, ale pozostawiając je w oknie życia, dały dowód wielkiej miłości. Jeśli same nie mogły ich wychować, mogą mieć pewność, że ich dzieci trafiły do dobrych i kochających je rodzin – powiedział dyrektor Caritas Diecezji Gliwickiej.

Przeniesienie okna życia w inne miejsce potrwa kilka tygodni, a zajmą się nim Siostry Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, które swoją siedzibę mają przy ul. Zygmunta Starego (również w centrum Gliwic).

Na szybie dotychczasowego umieszczono adresy najbliższych okien życia. Jedno znajduje się w Katowicach przy ul. Leopolda 1 (Zgromadzenie Sióstr św. Jadwigi), drugie – w Piekarach Śląskich przy ul. Przyjaźni 229 (dom sióstr boromeuszek).

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma