Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Trzy dni z lectio divina

Zakończyły się doroczne rekolekcje dla organistów i muzyków kościelnych diecezji gliwickiej i opolskiej.

W Starym Opactwie w Rudach przez trzy dni, od 1 do 3 lipca, modlili się, rozważali słowo Boże, śpiewali i śmiali się. Grupa prawie 50 organistów i muzyków kościelnych z diecezji gliwickiej i opolskiej przeżywała swoje doroczne rekolekcje, które głosił ks. dr Franciszek Koenig, duszpasterz muzyków kościelnych diecezji gliwickiej. Spotkanie przebiegało w klimacie lectio divina, czyli słuchania, rozważania i kontemplowania słowa Bożego. Temat był związany z przeżywanym Rokiem Wiary: "Nikt nie wyrwie ich z Mojej ręki” (J 10,29). Wierzyć i trwać w Jezusie Chrystusie.

- Lectio divina to jest pogłębiony sposób modlitwy, duchowa lektura słowa Bożego. A zawsze taka duchowa modlitwa prowadzi do wiary. I to było moje założenie, że nie ma Trzy dni z lectio divina   Ks. dr Franciszek Koenig, prowadzący rekolekcje, i ks. dr hab. Grzegorz Poźniak Klaudia Cwołek /GN pogłębienia wiary bez pogłębienia modlitwy. Pogłębienie w modlitwie prowadzi do pogłębienia wiary – mówi ks. dr Franciszek Koenig. – A poza tym w słowie Bożym jest zawsze Boża moc, to Pan Bóg działa, to nie ja działam. Ja wprowadzam słuchaczy i pozostawiam. Po każdym moim podprowadzeniu następowała indywidualna praktyka lectio divina – wyjaśnia.

Tematami na poszczególne dni były: Ratunek i pomoc ze strony Jezusa (Mt 14, 22-36); Jak ocalić swoją wiarę?; Być bratem, siostrą i matką Jezusa (Mk 3,31-35); Jak nie stać się letnim?; Kto wierzy w Jezusa, ma życie wieczne (J 3,7-15); Jak rozmawiać z Bogiem?

Na rekolekcje do posługi przyjechali także ks. Adam Kozak, student muzykologii i liturgiki, i ks. dr hab. Grzegorz Poźniak, do niedawna duszpasterz muzyków kościelnych diecezji opolskiej, który tę funkcję przekazał właśnie swojemu uczniowi, muzykologowi ks. Piotrowi Kierpalowi.  

Trzy dni z lectio divina   Eucharystia w kaplicy Starego Opactwa Klaudia Cwołek /GN W programie trzech dni spotkania oprócz zajęć typowo rekolekcyjnych był czas na wymianę doświadczeń, wycieczkę do zabytkowych kościołów w Rachowicach i Sierakowicach (tu krótki koncert dał Bogdan Stępień, organista katedry), projekcję filmu i wspólnotowe spotkanie przy grillu. 

Przyjął się taki zwyczaj, że rekolekcje dla organistów organizowane są na przemian raz w diecezji gliwickiej, raz w opolskiej. Następne, za rok, odbędą się prawdopodobnie w Nysie. W zeszłym roku były w Głuchołazach.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy