Nowy numer 21/2018 Archiwum

Ikony w Rudach

Spotkanie z Grzegorzem Tomasiakiem, autorem wystawy malarstwa prezentowanej właśnie w Starym Opactwie, odbędzie się w najbliższy czwartek, 4 lipca o 18.00 w tamtejszej galerii.

Na wystawie „Punkt – odniesienie | Głębia – Przemienienie” pokazane zostały prace z ostatnich pięciu lat. Autor łączy w nich język, którym od wieków posługuje się ikona z nowoczesnymi formami przekazu. I, jak sam mówi, jest to pretekst do dyskusji o takim spojrzeniu na ikonę. – Swoje prace opieram na własnych przemyśleniach i postrzeganiu ikony oraz wzorach oryginalnych ikon greckich, prawosławnych i bizantyjskich. Wyobrażenia ikon staram się przedstawić pod wpływem tekstów Nowego Testamentu oraz licznych opracowań, z których korzystam w swojej pracy twórczej – mówi autor.

W niektórych pracach Grzegorz Tomasiak wykorzystuje kod QR, zasłaniając nim znaczną część pierwotnego obrazu ikony. Układ czarno-białych kwadratów z zapisaną informacją do odkodowania może, zdaniem autora, w tym przypadku nieść dodatkową treść w obrazie – fragment inskrypcji Pisma Świętego. – W dobie cyfryzacji i możliwości dotarcia do coraz szerszej grupy odbiorców poprzez coraz to bardziej dostępne środki przekazu, stoimy przed możliwością połączenia środków wypracowanych przez kanon ikon z tymi interaktywnymi. Dają one możliwość przemówienia do odbiorcy w innym, być może czytelniejszym, języku – wyjaśnia autor.

Wystawa czynna będzie do końca sierpnia, można ją zwiedzać w wybrane niedziele w godz. od 13.30 do 17.30. Więcej informacji na stronie www.rudy-opactwo.pl (tam też można rezerwować terminy zwiedzania w pozostałe dni tygodnia).

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma