Nowy numer 23/2021 Archiwum

Co łączy dwa zdjęcia?

Jedno pochodzi z lat 30. XX wieku, drugie jest współczesne.

Co łączy dwa zdjęcia?   Dziewczyna w stroju z Schönwaldu, zdjęcie zrobione w latach 30. XX wieku Muzeum w Gliwicach Co łączy dwa zdjęcia?   Potomkini schönwaldzian, zdjęcie zrobione 16 czerwca 2013 roku W. Turkowski /Muzeum w Gliwicach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oba zdjęcia zostały zrobione w tym samym miejscu na tarasie Willi Caro przy ul. Dolnych Wałów w Gliwicach. Pierwsze to fotografia dziewczyny w charakterystycznym stroju schönwaldzkim z lat 30. XX wieku, zachowana w archiwum Muzeum w Gliwicach. Drugie zostało zrobione 16 czerwca br. podczas Dnia Schönwaldzkiego, inaugurującego wystawę i promującego książkę pt. „Schönwald – wieś z przeszłości”. Do pozowania Muzeum poprosiło potomkinię dawnych schönwaldzian, ubraną w tradycyjny strój.

Dzień Schönwaldzki w Wilii Caro, który przyciągnął tłumy zwiedzających, zainaugurował wystawę, którą można zwiedzać do 16 października. Przedstawia ona tradycje, dorobek i zwyczaje mieszkańców Schönwaldu – wsi, którą dotknął tragiczny los i której po wojnie zmieniono nazwę na Bojków, a dzisiaj jest dzielnicą Gliwic. Jej dawni mieszkańcy w styczniu 1945 roku zaczęli uciekać przed frontem, a później byli wysiedlani, około 120 osób zostało zamordowanych. Przez wiele lat o ich dramatycznej historii nie można było mówić.

Przez lata schönwaldzianie wytworzyli własną tradycję. Mężczyźni zajmowali się furmaństwem, a kobiety hafciarstwem. W Wilii Caro można oglądać przepiękne hafty i wiele innych pamiątek. Kuratorką wystawy jest Bożena Kubit. 

Więcej o Dniu Schönwaldzkim i wystawie w papierowym wydaniu „Gościa Gliwickiego” na 30 czerwca.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama