Nowy numer 33/2018 Archiwum

Pielgrzymka orkiestr do Rud

Osiem orkiestr, ponad 160 muzyków spotkało się 16 czerwca w rudzkim sanktuarium Matki Boskiej Pokornej.

Pielgrzymka odbyła się ósmy raz, jej organizacją zajmuje się ks. dr Franciszek Koenig, szef referatu ds. muzyki kościelnej w diecezji gliwickiej.

Do Rud przyjechały orkiestry KWK Sośnica, KWK Makoszowy, KWK Knurów, huty Łabędy, OSP Przyszowice, orkiestry z Toszka, Brzezinki i Tarnowskich Gór (parafia Matki Bożej Uzdrowienia Chorych). – Cieszę się, że z każdym rokiem przybywa zespołów, które przyjeżdżają do Rud, i coraz więcej jest muzyków. Naszym celem jest przede wszystkim modlitwa, bo muzyk modli się swoją grą. Wspólna gra daje również możliwość podnoszenia muzycznych kwalifikacji. Pielgrzymka kończy się koncertem, który jest okazją do zaprezentowania się orkiestry przed szeroką publicznością – powiedział ks. dr F. Koenig.

Wspólne granie trwa od roku 1999, kiedy to rozpoczęły się próby wielu zespołów przed wizytą Jana Pawła II w Gliwicach. – To pielgrzymowanie poniekąd nawiązuje do tamtego wydarzenia i je kontynuuje w Rudach – tłumaczy ks. Koenig.

Ośmioma orkiestrami i ponad 160 muzykami dyrygował Henryk Mandrysz   Ośmioma orkiestrami i ponad 160 muzykami dyrygował Henryk Mandrysz Ks. Waldemar Packner /GN Mszy przewodniczył ks. inf. Konrad Kołodziej. – Jesteście tu, aby na ołtarzu złożyć całoroczną ofiarę i poświęcenie waszej muzycznej służby Bogu i wiernym. Z pewnością będzie to ofiara miła Bogu, bo wasz dar jest wyjątkowo piękny i cenny – powiedział ks. Kołodziej. Dodał, że swoją grą każda orkiestra zadziwia ludzi i zachwyca świat. – Wasza gra, poświęcenie, rozwijanie muzycznego talentu, umiejętność pracy zespołowej to gesty miłości wobec Boga – podkreślił ks. inf. Konrad Kołodziej.

Po Mszy odbył się koncert, który rozpoczął się wspólnym zagraniem i zaśpiewaniem „Barki”. Po trzech utworach, które wykonali wszyscy muzycy, każda orkiestra miała możliwość zaprezentowania swoich możliwości. Na koniec ponownie razem zagrano „Abba Ojcze”. – To ciągle dla bł. Jana Pawła II, bo od jego wizyty w Gliwicach wszystko się zaczęło – powiedział ks. Franciszek Koenig. Połączonymi orkiestrami dyrygował Henryk Mandrysz z KWK Makoszowy.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma