Nowy numer 23/2021 Archiwum

Wizyta patriarchy w Gliwicach

Zwierzchnik katolickich Ormian katolikos Nerses Bedros XIX odwiedził 8 czerwca Gliwice.

Duchowy zwierzchnik katolickich Ormian katolikos Nerses Bedros XIX z Libanu od 7 do 10 czerwca przebywał w Polsce. Głównym celem wizyty katolickiego hierarchy był udział w uroczystościach beatyfikacyjnych polskich zakonnic - Zofii Czeskiej i Małgorzaty Szewczyk, które odbyły się 9 czerwca w Krakowie-Łagiewnikach.

Podczas krótkiego pobytu w Polsce katolikos odwiedził 8 czerwca Gliwice, gdzie w kościele Trójcy Świętej przy ul. Mikołowskiej (jedynej świątyni ormiańskokatolickiej w naszym kraju) spotkał się z wiernymi. W modlitwie uczestniczył biskup gliwicki Jan Kopiec oraz ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, proboszcz ormiańskokatolickiej parafii Polski południowej. W gliwickim kościele znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Łysieckiej, a cudowny obraz Maryi został ukoronowany papieskimi koronami przez poprzednika katolikosa Howannesa Bedrosa XVIII Kaspariana podczas jego wizyty w Polsce w 1989 roku.

Katolikos oraz biskup gliwicki Jan Kopiec odmówili pod chaczkarem modlitwę Ojcze nasz w języku ormiańskim i po polsku. Chaczkary umieszczane są w murach świątyń, wejściach grobowców oraz na rozstajach dróg. Ozdobione są bogatą ornamentyką z krzyżem ormiańskim oraz napisem upamiętniającym zdarzenie lub fundatora

Anna Olszańska, prezes Związku Ormian w Polsce im. ks. Józefa Teodorowicza, powiedziała, że patriarcha zapowiedział w Gliwicach kolejną wizytę. – Ma odwiedzić nas w grudniu. Wtedy będzie u nas dłużej – powiedziała A. Olszańska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama