Nowy numer 23/2021 Archiwum

Radość na wiele głosów

W sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach odbyła się IV Pielgrzymka Chórów.

W spotkaniu uczestniczyło 9 chórów z diecezji gliwickiej i archidiecezji katowickiej.

– Raz w roku chóry przybywają, by tutaj Matce Najświętszej podziękować za Jej opiekę i wstawiennictwo, a także prosić Ją o potrzebne dary dla naszych chórów, zespołów, dla wszystkich muzyków kościelnych, ale także dla wspólnot parafialnych i rodzin – mówił ks. dr Franciszek Koenig z referatu ds. muzyki kościelnej kurii diecezjalnej, jeden z organizatorów pielgrzymki. Eucharystii w oprawie chóralnej przewodniczył i homilię wygłosił bp Jan Wieczorek. Zaprosił do dziękczynienia za uwielbianie coraz lepszym śpiewem Boga w naszej diecezji i do prośby o towarzyszenie Ducha Świętego, byśmy wszyscy mogli tak jak Maryja wielbić Pana całą swoją duszą i jestestwem.  

Mszę zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu w łączności z papieżem Franciszkiem i całym Kościołem, modlącym się w tym dniu o tej samej godzinie przed Jezusem Eucharystycznym. Podczas późniejszego koncertu zaprezentowały się trzy chóry, które w minionym roku obchodziły 100 lat działalności, czyli Chór „Laudemus Mariam” z parafii św. Bartłomieja w Gliwicach, Chór „Słowik” z parafii św. Jana Nepomucena w Przyszowicach i Chór „Słowiczek” z parafii św. Mikołaja w Reptach Śląskich.

Wszystkie zebrane chóry miały też okazję wykonać wspólnie „Totus Tuus” w opracowaniu Bogdana Stępnia i otrzymały dyplomy pamiątkowe udziału w pielgrzymce.  Chórami połączonymi podczas spotkania dyrygowała Joanna Pudlik, nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gliwicach, dyrygent chóru z parafii św. Bartłomieja w Gliwicach, zaangażowana w ruch społeczny Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr. Na organach akompaniował Bogdan Stępień, organista katedry gliwickiej. 

W pielgrzymce wzięły udział: Chór parafii katedralnej w Gliwicach, Chór „Cecylia” z parafii św. Urbana w Paniówkach, Chór „Słowik” z parafii św. Jana Nepomucena w Przyszowicach, Chór „Słowiczek” z parafii św. Mikołaja w Reptach Śląskich, Chór im. Juliusza Rogera z parafii Wniebowzięcia NMP w Rudach, Chór „Laudemus Mariam” z parafii św. Bartłomieja w Gliwicach, Chór „Cantemus” z parafii św. Antoniego w Gliwicach, Chór „Cantabile” z parafii św. Anny w Gliwicach Łabędach i Chór „Sośnica” z parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Gliwicach Sośnicy.

 


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama