Nowy numer 23/2021 Archiwum

Deszczowe Camino

Z Piekar Śląskich do Toszka - rowerzyści zainaugurowali szlak Via Regia w naszej diecezji.

Mimo deszczu dwadzieścia osób, w tym kilkoro dzieci, wyruszyło w drogę. Najpierw spotkali się na placu Rajskim w Piekarach, gdzie w kaplicy św. Rafała Archanioła Eucharystii przewodniczył ks. Artur Pytel, który jest pomysłodawcą pielgrzymki szlakiem Via Regia i symbolicznego otwarcia odcinka Drogi św. Jakuba do Santiago de Compostela, przechodzącego przez teren naszej diecezji. – Módlmy się w intencjach wszystkich pielgrzymów, zdążających Camino, módlmy się w intencjach szczególnie tych wszystkich osób, które są zaangażowane w Polsce w tworzenie, znakowanie i utrzymywanie znaków jakubowych – mówił we wstępie do Eucharystii ks. Artur Pytel. Zachęcił też do modlitwy za grupę pielgrzymującą aktualnie na Syberię, prowadzoną przez o. Tomasza Maniurę. – Pielgrzymi to ci, którzy niosą Ewangelię i światło wiary i dla wielu są okazją do odnowy wiary – podkreślił ks. Artur.

Via Regia (Droga Królewska) to jeden z najważniejszych od średniowiecza szlaków komunikacyjnych w Europie Środkowej, a także jedna z głównych tras szlaku pielgrzymkowego św. Jakuba do Santiago de Compostela w Hiszpanii. W ostatnich latach w Polsce symbolem muszli oznakowane są kolejne jego odcinki.

Odcinek Camino de Santiago w diecezji gliwickiej liczy 35 km – od parafii w Suchej Górze po Pawłowice za Toszkiem. Symboliczne otwarcie szlaku rozpoczęto w Piekarach Śląskich, należących do archidiecezji katowickiej, które uroczyście włączone zostały w szlak w kwietniu. Pielgrzymkę na otwarcie zorganizowało Stowarzyszenie Przyjaciół Dróg św. Jakuba w Polsce wraz z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Toszeckiej. Trasa oznaczona jest żółtymi muszelkami i żółtymi strzałkami.

Więcej o naszym odcinku Camino w papierowym wydaniu "Gościa Gliwickiego" na 16 czerwca.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama