Niech będzie to wielka promocja rodziny, świętowanie w rodzinach, a nie jej apologia. Rodzina jest naszym największym dobrem – życzył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
W Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu odbyła się 18 maja inauguracja VI Metropolitalnego Święta Rodziny. Przez dwa tygodnie odbędzie się wiele imprez, spotkań, konferencji, wystaw, zawodów sportowych, sympozjów, kiermaszy i festiwali. – Wszystkie imprezy zostały przygotowane dla rodzin i z myślą o nich. Jestem przekonana, że przygotowane propozycje zachęcą do licznego udziału i do dobrej zabawy – powiedziała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, która od początku jest koordynatorem imprezy.
O jej początkach mówił w Zabrzu katowicki metropolita abp Wiktor Skowrc. – Pomysł zrodził się podczas pielgrzymki do Rzymu z okazji rocznicy kanonizacji św. Jacka. On był światłem ze Śląska. Oby to Święto Rodziny było takim światłem dla wszystkich, którym leży na sercu dobro każdej polskiej rodziny – mówił abp Wiktor Skworc. W wywiadzie, który ukazał się w specjalnym dodatku „Dziennika Zachodniego”, powiedział: „Rodzina jest wspólnotą posiadającą nienaruszalne prawa i znajduje swoje uwierzytelnienie w ludzkiej naturze, a nie w uznaniu przez państwo. Ona była przed państwem. Nie istnieje ona zatem dla państwa i społeczeństwa, ale społeczeństwo i państwo istnieją dla rodziny”.
Święto Rodziny przez kilka lat stało się imprezą ponadregionalną. W tym roku patronat nad imprezą objęły m.in. Telewizja Polska i Polskie Radio. – Świętuje cała południowa Polska. Oby w przyszłości ta impreza stała się świętem każdej polskiej rodziny – życzył abp Skworc.
Przed DMiT w Zabrzu stanęła wystawa poświęcona Janowi Pawłowi II Ks. Waldemar Pacjner /GN W inauguracji VI Metropolitalnego Święta Rodziny uczestniczył również abp senior Damian Zimoń, który od początku wspierał inicjatywę, prezydenci wielu śląskich miast, senatorowie, posłowie i samorządowcy. A przede wszystkim rodziny - ogromna sala zabrzańskiego Domu Muzyki i Tańca zgromadziła ponad 2 tys. osób. Impreza zakończy się w niedzielę 2 czerwca. Szczegółowy program znajduje się na plakatach oraz na www.swieto-rodziny.pl.
Na otwarcie przygotowano „Wesele na Górnym Śląsku” – fantastyczne przedstawienie w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz aktorów śląskich scen. Przedstawienie napisał w 1929 r. Stanisław Ligoń (na sali obecny był jego wnuk). Spektakl opowiada o śląskiej obrzędowości, związanej z weselem. Pokazuje to, czym od zawsze żyli Ślązacy – głęboką wiarę i etos pracy. Prawie dwugodzinne przedstawienie - wesołe, głębokie, pobożne - zostało nagrodzone długą owacją na stojąco.