Nowy numer 25/2018 Archiwum

Czy chcesz kolejki z Rud do Gliwic?

Swoje zdanie można wyrazić w ankiecie, która pojawiła się w internecie.

W ankiecie można wyrazić swoje stanowisko na temat odbudowy kolejki wąskotorowej z Gliwic do Rud. Jest to część wstępnego studium wykonalności dla projektu rewitalizacji wąskotorówki.

Odtworzenie 20-kilometrowego odcinka wąskiego toru pomiędzy Gliwicami a Rudami wraca co jakiś czas. Przedstawiciele gmin, m.in. Gliwic, Rybnika, Sośnicowic oraz Kuźni Raciborskiej, liczą, że kolejka będzie wielką atrakcją turystyczną, nie tylko w regionie. Samorządowcy chcą, by wzdłuż linii powstała ścieżka rowerowa. Planami związanymi z wąskotorówką żywo zainteresowane są także władze Rybnika, które chciałyby wybudować nowy tor z Rud nad Zalew Rybnicki.

Na razie trwają przygotowania do wstępnego studium wykonalności dla projektu rewitalizacji kolei wąskotorowej na trasie od Gliwic przez Rudy aż do Rybnika. Ankieta ma dać także odpowiedź na opłacalność budowy nowego odcinka torów do parku handlowego Europa Centralna przy ul. Pszczyńskiej w Gliwicach.

Połączenie kolejowe pomiędzy Gliwicami a Rudami Raciborskimi powstało w 1899 roku i aż do lat 60-tych ubiegłego wieku był to popularny środek transportu. Kolejka została zamknięta w 1991 roku. Na wielu odcinkach tory rozstały rozkradzione.

Ankieta znajduje się na: http://ankieta.szkic.net/index.php/724397/lang-pl.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma